Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego bezterminowo zawieszona

Planowane na 7 czerwca br. uroczystości beatyfikacyjne kard. Stefana Wyszyńskiego nie odbędą się do czasu ustąpienia pandemii – poinformował kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Powodem jest pandemia koronawirusa.

Od miesięcy polski Kościół przygotowywał się do uroczystej beatyfikacji Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Zgodnie z oficjalnymi, miała ona odbyć się w terminie uzgodnionym ze Stolicą Apostolską, czyli 7 czerwca 2020 roku w Warszawie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

We wtorek metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz poinformował jednak, że w związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą pandemii koronawirusa beatyfikacja kard. Wyszyńskiego została, z akceptacją Watykanu, bezterminowo zawieszona.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

– Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu pandemii, z wyprzedzeniem czasowym, umożliwiającym odpowiednie przygotowanie bezpośrednie – poinformował kard. Nycz.

Dotychczasowe przygotowania do czerwcowe uroczystości zostały spowolnione w marcu br. z powodu epidemii koronawirusa. Pod koniec tamtego miesiąca zawieszono spotkania z przedstawicielami władz państwowych i samorządowych. Według Katolickiej Agencji Informacyjnej, w kwietniu z powodu ograniczeń związanych z pandemią stało się oczywiste, że wydarzenia te nie będą mogły się odbyć w planowanym wymiarze.

– Pandemia zagrażająca zdrowiu i życiu ludzi uniemożliwia przygotowanie i przeprowadzenie tej uroczystości. Na pierwszym miejscu musi być troska o bezpieczeństwo ludzi – mówił metropolita warszawski. – Z tego też powodu także Stolica Apostolska ograniczyła organizację uroczystości religijnych i działalności legatów papieskich. Biorąc pod uwagę wielkość i powszechną znajomość nowego Błogosławionego, musimy umożliwić udział w uroczystościach beatyfikacyjnych szerokiej rzeszy wiernych, także Polakom i gościom z zagranicy. Z tego względu, po ustaniu pandemii, zorganizujemy uroczystość beatyfikacyjną w Warszawie w sposób godny i podniosły, a równocześnie skromny i uwzględniający przewidywane skutki pandemii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez kardynała, Komitet przygotowujący beatyfikację został zawieszony, ale nie rozwiązany. Zaznaczył, że dotychczasowa współpraca z władzami państwa i Warszawy w przygotowaniu beatyfikacji była „wzorcowa” i będzie kontynuowana.

Beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego miał za 40 dni dokonać kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, wysłannik papieża Franciszka. W imieniu Ojca Świętego miał w obecności dziesiątek tysięcy wiernych odczytać dekret beatyfikacyjny i ogłosić datę liturgicznego wspomnienia prymasa Wyszyńskiego.

W grudniu 2017 roku papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego. Od tamtego czasu przysługuje mu oficjalnie tytuł „Czcigodny Sługa Boży”.

Cud za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego, który otworzył drogę do jego beatyfikacji, dotyczył uzdrowienia młodej kobiety chorującej na nieuleczalny nowotwór tarczycy.

KAI / gosc.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz