Statystycznie każdego dnia w Polsce wykrywa się nowotwór u ponad 450 osób. Do 2029 roku liczba nowych zachorowań wzrośnie do 213 tys. rocznie. Przez pandemię koronawirusa w niektórych placówkach liczba diagnozowanych pacjentów onkologicznych spadła o połowę – mówi w rozmowie z DoRzeczy.pl Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego dr hab. Adam Maciejczyk.

Po wybuchu pandemii podstawowa opieka zdrowotna, do której należy realizacja badań przesiewowych – dzięki którym wykrywa się wiele nowotworów – oraz wystawianie kart DiLO, uprawniających do szybszej diagnostyki i podjęcia leczenia osób, u których istnieje ryzyko rozwinięcia się choroby, została według specjalisty „całkowicie sparaliżowana”. Dodatkowo, pewna grupa pacjentów zrezygnowała z podjęcia leczenia nowotworu z obawy przez zarażeniem koronawirusem.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Dr hab. Maciejczyk zauważył wyraźny spadek przyjmowanych nowych pacejntów w ośrodkach onkologicznych, w niektórych miejscach nawet o 50 proc.

Spadek ten wystąpił w okresie marzec-czerwiec. Kilkumiesięczne zahamowanie badań przesiewowych wpłynie na wykrywanie zmian nowotworowych w III i IV stadium, a więc wtedy, kiedy szanse na wyleczenie są dużo mniejsze – mówi onkolog.

Pandemia na pewno zahamowała pewne procesy, które rozpoczęły się już wcześniej i których celem była poprawa jakości opieki onkologicznej – dodaje.

Kolejną konsekwencją pandemii dla pacjentów jest tzw. ostry reżim sanitarny panujący w szpitalach onkologicznych przez cały czas. Oznacza to, że chorzy nie mogą być odwiedzani przez bliskich, co stanowi dla nich dodatkowe obciążenie psychiczne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dodatkowe środki na walkę z „medialnym” koronawirusem mogą zmniejszyć nakłady na onkologię. Dr hab. Maciejczyk wyraził jednak nadzieję, że onkologia będzie będzie priorytetem zdrowotnym. W onkologii, jak w żadnej innej dziedzinie medycyny, jesteśmy w stanie precyzyjnie zaplanować koszty związane z leczeniem chorób nowotworowych. Statystycznie każdego dnia w Polsce u ponad 450 osób wykrywa się nowotwór. Eksperci są w stanie opracować prognozy epidemiologiczne na kolejne lata, a nawet dekady. Wiemy, że w Polsce do roku 2029 r. liczba nowych zachorowań wzrośnie do 213 tys. rocznie. Mając taką wiedzę możemy z wyprzedzeniem planować wydatki związane z diagnozowaniem i leczeniem pacjentów onkologicznych – podsumował specjalista.

CZYTAJ TAKŻE: Służba zdrowia w czasie zarazy

Kresy.pl / dorzeczy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz