Obywatel Turcji przewoził przez terytorium Polski nielegalnych imigrantów z Iraku. W sobotę wpadł w ręce policji. Przedstawiono mu zarzuty pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy oraz niezatrzymania się do kontroli drogowej.

W sobotę rano policjanci z wrocławskiego oddziału prewencji sprawdzali pojazdy w Boćkach na drodze krajowej 19. Kierowca zignorował sygnały i zaczął uciekać – informuje portal TVP 3 Wrocław. Mężczyzna zatrzymał się dopiero po kilkunastu kilometrach, po tym jak policjanci zajechali mu drogę. Autem kierował 32- letni obywatel Turcji, który na stałe mieszka w Niemczech. Przewoził dwóch nielegalnych imigrantów z Iraku.

Kierowca trafił do policyjnego aresztu. Przedstawiono mu zarzuty pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy oraz niezatrzymania się do kontroli drogowej.

Zobacz także: “Kurierzy” z Turcji i Indii przewozili nielegalnych imigrantów. Wpadli w ręce policji

W pierwszej połowie stycznia bieżącego roku Straż Graniczna rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się organizowaniem nielegalnej imigracji. Zorganizowana grupa przestępcza, w okresie od września 2021 r. do stycznia 2022 r., działała na terenie woj. podlaskiego, ale także w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu i innych miejscowościach na terenie kraju. Przestępcy organizowali, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przekraczanie granicy państwowej wbrew przepisom.

W 2020 r. zarzuty karne związane z organizowaniem nielegalnej imigracji i pomocy przy nielegalnym przekraczaniu granicy usłyszało 31 osób. W ubiegłym roku wspomniane zarzuty postawiono 426 osobom.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w grudniu ub. roku portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią prawie 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego).

Dane z 14 grudnia ub. roku wskazywały, że wśród osób zatrzymanych od początku 2021 roku  za pomocnictwo dominowali głównie ob. Ukrainy (70 os.), Gruzji ( 52 os.) i Syrii (47 os.), Polski (43 os.) , ob. Niemiec (25 os.) i ob. Iraku (23 os.) na łączna liczbę 355 zatrzymanych osób.

Zobacz także: Nielegalni imigranci z Erytrei zatrzymani przez policję

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podobny obraz sytuacji wyłaniał się z danych przedstawionych przez Nadodrzański oddział SG na początku grudnia 2021 roku. Informowaliśmy wówczas, że od początku sierpnia funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 61 osób, które usłyszały zarzut pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. 55 z nich stanowili cudzoziemcy.

Zwracaliśmy też uwagę, że wśród poszukiwanych przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) zdecydowanie dominują obcokrajowcy. Stanowią oni prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Zobacz także: Imigranci z Afryki przedostali się do Polski przez Świsłocz na pontonie. Zatrzymała ich Straż Graniczna

wroclaw.tvp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply