W niedzielę funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu, skontrolowali kierowcę osobowego BMW przemieszczającego się w rejonie jednej z przygranicznych stacji paliw. W trakcie prowadzonej kontroli policjanci stwierdzili, że mężczyzna przewozi czterech pasażerów, którzy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów uprawniających do legalnego pobytu na terenie Polski.
Działania dolnośląskich funkcjonariuszy doprowadziły do udaremnienia nielegalnej próby przekroczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przewoźnik wpadł w ręce policjantów z powiatu zgorzeleckiego, gdy usiłował przemieszczać się samochodem wraz z kilkoma imigrantami.
Do kontroli doszło na jednej z przygranicznych stacji paliw i wtedy okazało się, że w osobowym BMW znajdują się czterej mężczyźni, którzy nie posiadają przy sobie żadnych dokumentów.
Funkcjonariusze szybko ustalili, że kierującym jest 37-letni mieszkaniec województwa lubelskiego, natomiast jego pasażerami okazali się mężczyźni w wieku od 20 do 30 lat, pochodzący prawdopodobnie z Erytrei. Dalsze czynności policjantów potwierdziły, że usiłowali nielegalnie przedostać się przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Podczas dalszych czynności z „przewoźnikiem”, mundurowi ujawnili kilkanaście porcji narkotyków i wszystko wskazuje na to, że mężczyzna jechał autem pomimo sądowego zakazu, a także po użyciu środków odurzających. Policjanci o zatrzymaniu osób, które najprawdopodobniej przebywają nielegalnie na terenie Polski, powiadomili niezwłocznie Straż Graniczną i teraz ci funkcjonariusze będą wykonywać dalsze działania z ich udziałem.
Zatrzymany przez zgorzeleckich policjantów 37-latek odpowie teraz m.in. za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy, posiadanie narkotyków i prowadzenie pojazdu mechanicznego pod ich wpływem oraz wbrew sądowemu zakazowi.
Z danych, które Straż Graniczna przesłała portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią prawie 90 proc. osób zatrzymanych od początku roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród osób zatrzymanych od początku tego roku za pomocnictwo dominują głównie ob. Ukrainy (70 os.), Gruzji ( 52 os.) i Syrii (47 os.), Polski (43 os.) , ob. Niemiec (25 os.) i ob. Iraku (23 os.) na łączna liczbę 355 zatrzymanych osób – przekazała portalowi Kresy.pl rzeczniczka prasowa Straży Granicznej, por. Anna Michalska.
Zwróciliśmy się do Straży Granicznej z następującym pytaniem: “Osoby jakiej narodowości i jakiego obywatelstwa przeważają wśród zatrzymanych w związku z art. 264. § 3. kk”. Przekazane przez SG dane pokazują, że obcokrajowcy stanowią prawie 90 proc. osób, które od początku roku zostały zatrzymane w związku z podejrzeniem popełnienia wspomnianego przestępstwa.
Najliczniejszą grupę wśród ww. stanowią Ukraińcy (70 osób), na drugim miejscu plasują się obywatele Gruzji (52 os.). Trzecie miejsce zajęli obywatele Syrii (43 os.). Polacy odpowiadali za 43 przypadki, obywatele Niemiec – 23, Iraku – 23.
Podobny obraz sytuacji wyłaniał się z danych przedstawionych przez Nadodrzański oddział SG na początku grudnia br. Informowaliśmy wówczas, że od początku sierpnia funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 61 osób, które usłyszały zarzut pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. 55 z nich stanowili cudzoziemcy.
Zwracaliśmy też uwagę, że wśród poszukiwanych przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) zdecydowanie dominują obcokrajowcy. Stanowią oni prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.
Opisywaliśmy m.in. serię zatrzymań obywateli Ukrainy, którzy przewozili nielegalnych imigrantów prze terytorium Polski. Informowaliśmy także o pojedynczych przypadkach wspomnianego procederu.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!