Palestyńskie władze wyraziły oburzenie surowymi środkami policyjnymi, które zostały wprowadzone w sobotę w Jerozolimie. Zdaniem strony palestyńskiej izraelska policja utrudniała chrześcijanom dostanie się do Bazyliki Grobu Pańskiego na ceremonię zstąpienia Świętego Ognia. MSZ Jordanii wezwało władze Izraela do zaprzestania wspomnianych działań.

Specjalne punkty kontrolne zostały utworzone na całym Starym Mieście, a siły bezpieczeństwa pod pretekstem środków covidowych sprawdzały chrześcijanom dowody tożsamości – podaje „The Jerusalem Post” w niedzielę. Policja miała także fizycznie atakować wiernych i utrudniać dostęp do świątyni, nie wskazując konkretnych przyczyn. Resort spraw zagranicznych Jordanii wezwał władze Izraela do zaprzestania wspomnianych działań.

Dwóch młodych ludzi zostało aresztowanych w drodze do Bazyliki Grobu Pańskiego. Palestyńska agencja informacyjna „Safa” poinformowała, że podnieśli palestyńskie flagi, co jest nielegalne w Jerozolimie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Antyarabski marsz żydowskiej skrajnej prawicy w Jerozolimie. Ponad 100 Palestyńczyków odniosło rany

Policja miała fizycznie atakować ludzi, którzy zmierzali w kierunku świątyni.

Według agencji jedynie 2000 wiernych zostało wpuszczonych do Bazyliki.

Izraelska policja oświadczyła w sobotę, że przygotowała się do wydarzenia, rozmieszczając setki funkcjonariuszy w okolicy, aby zabezpieczyć wydarzenie i utrzymać bezpieczeństwo tysięcy uczestników.

Strona palestyńska podkreśla, że środki „utrudniły tysiącom wiernych uczestnictwo w praktykach religijnych w spokoju i bezpieczeństwie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Palestyna przekłada wybory i obarcza winą władze Izraela

Zachowanie izraelskich sił bezpieczeństwa zostało także potępione przez resort spraw zagranicznych Jordanii. Ministerstwo wezwało władze izraelskie, aby nie utrudniały praktykowania obrzędów religijnych i „przestały nękać” mieszkańców Jerozolimy.

Prawosławni chrześcijanie przybyli do jerozolimskiej Bazyliki Grobu Pańskiego w sobotę, aby uczcić ceremonię zstąpienia Świętego Ognia w związku z prawosławnymi obchodami Wielkanocy.

jpost.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz