Ponad 530 tysięcy mieszkańców Donbasu, którzy żyją na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów, otrzymało w ciągu ostatnich dwóch lat obywatelstwo Rosji – poinformował w niedzielę rosyjski resort spraw wewnętrznych.

Rosyjskie MSW poinformowało w niedzielę, że ponad 530 tysięcy mieszkańców Donbasu, żyjących na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów, otrzymało w ciągu ostatnich dwóch lat obywatelstwo Rosji. Wiktor Wołodarski, wiceszef komisji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw w Dumie Państwowej (niższej izbie rosyjskiego parlamentu) mówił niedawno, że około miliona mieszkańców Donbasu otrzyma rosyjskie paszporty do końca 2021 roku – przypomina Polska Agencja Prasowa (PAP).

Rosja od 2019 roku przyznaje obywatelstwo mieszkańcom Donbasu w uproszczonym trybie.

Zobacz także: Ławrow: Jeśli Ukraina zajmie Donbas na swoich warunkach, dojdzie tam do rzezi

Pod koniec marca napięcie na granicy Rosji i Ukrainy wzrosło. Miało to związek ze starciami pomiędzy armią Ukrainy i separatystami. Według NATO w kwietniu koncentracja rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą była największa od 2014 roku, a więc od wybuchu konfliktu w Donbasie.

Zobacz także: Ławrow: nowa wojna w Donbasie skończy się zniszczeniem Ukrainy

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w czwartek parlament europejski wyraził głębokie zaniepokojenie ostatnimi rosyjskimi działaniami wojskowymi na granicy z Ukrainą oraz ujawnieniem, że za wybuchami w Czechach stali rosyjscy agenci.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply