Parlament europejski wyraził w czwartek głębokie zaniepokojenie ostatnimi rosyjskimi działaniami wojskowymi na granicy z Ukrainą oraz ujawnieniem, że za wybuchami w Czechach stali rosyjscy agenci.

W przyjętej w czwartek rezolucji posłowie parlamentu europejskiego potwierdzili, że są głęboko zaniepokojeni rosyjskimi działaniami wojskowymi w pobliżu granicy z Ukrainą, a także na nielegalnie okupowanym Krymie.

„W przypadku, gdyby zbrojenia doprowadziły do inwazji Rosji na Ukrainę, UE musi jasno określić, że konsekwencje takiego naruszenia prawa i norm międzynarodowych będą surowe” – zgodzili się europosłowie. „Taki scenariusz musi skutkować natychmiastowym wstrzymaniem importu ropy i gazu z Rosji do UE, wykluczeniem Rosji z systemu płatniczego SWIFT oraz zamrożeniem aktywów i anulowaniem wiz do Europy wszystkim oligarchom powiązanym z rosyjskimi władzami”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W rezolucji posłowie oburzeni są również ujawnioną informacją o wywołaniu przez rosyjskie służby wywiadowcze eksplozji składu broni w czeskich Vrběticach w 2014 roku, w której zginęło dwóch obywateli Czech.

Posłowie do PE wyrażają głęboką solidarność z narodem i władzami Czech, a także zdecydowane poparcie dla tego kraju w związku z konfliktem dyplomatycznym z Rosją i wydaleniem pracowników ambasady przez oba kraje.

Parlament ponawia również swój apel o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie uwięzionego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, którego skazanie zdaniem europosłów jest umotywowane politycznie i sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji w zakresie praw człowieka. W tekście przypomina się władzom rosyjskim i osobiście prezydentowi Putinowi, że ponoszą pełną odpowiedzialność za zdrowie i integralność cielesną Aleksieja Nawalnego i muszą podjąć wszelkie niezbędne środki w celu ochrony jego dobrostanu fizycznego i psychicznego.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Rezolucję przyjęto 569 głosami za, 67 przeciw, przy 46 wstrzymujących się od głosu.

Kresy.pl/Parlament Europejski

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz