W Turkmenistanie zakazano kolejek przed sklepami

Rozszerza się zakaz kolejek przed państwowymi sklepami w Turkmenistanie. W ślady stolicy kraju, Aszchabadu, poszło miasto Türkmenabat – informuje radio Azatłyk.

Jak podało we wtorek Azatłyk, dwa tygodnie temu syn prezydenta kraju Serdar Berdimuhamedow zakazał ludziom gromadzenia się przed sklepami w stolicy, twierdząc, że długie kolejki „dyskredytują” wizerunek jego ojca. Od tego czasu wstępnie zarejestrowani obywatele mogą przyjść do sklepu po towar tylko w wyznaczonym czasie po wezwaniu sprzedawcy.

Teraz w ślady Aszchabadu poszły władze miasta Türkmenabat. W przeciwieństwie do stolicy, kolejki w Türkmenabacie nie zostały całkowicie zakazane – przed sklepami mogą stać maksymalnie cztery osoby. Sprawiło to, że pozostali klienci muszą kryć się w pobliskich bramach, ponieważ przestrzegania przepisów pilnują policjanci. Pojawiły się nawet doniesienia o aresztowaniach obywateli zbierających się w kolejkach.

„Towary są również sprzedawane przez tylne drzwi zamiast przez główne wejście do sklepu. Jeśli ktoś chce protestować, policja grozi aresztowaniem i wykluczeniem z kolejki za karę” – powiedział radiu Azatłyk jeden z mieszkańców Türkmenabatu.

Jak pisze Azatłyk, kilkuletni kryzys gospodarczy w Turkmenistanie oraz ciągła deprecjacja krajowej waluty na czarnym rynku zmniejszyły siłę nabywczą ludności. Doprowadziło to do tego, że wielu obywateli nie jest w stanie kupować żywności po rynkowych cenach w prywatnych sklepach i jest uzależnionych od towarów sprzedawanych po cenach subsydiowanych w państwowych sklepach.

Dotowane towary można kupić w godzinach między 6. a 8. i ludzie ustawiają się po nie wcześnie rano. Zwykle miesięcznie na osobę sprzedaje się 1 litr oleju bawełnianego, 1 litr oleju słonecznikowego, 1 kg cukru i 1 kg ryżu. Popularnymi produktami są również jaja kurze i udka z kurczaka, które są rzadko w sprzedaży. Tanie towary szybko się kończą i nie starcza ich dla wszystkich. Tymczasem obywatele, którzy nie zdołają wykupić swoich racji w danym kwartale, tracą do nich prawo.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: W Turkmenistanie odsłonięto pozłacany pomnik psa [+VIDEO]

Kresy.pl / rus.azathabar.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz