Armia Kirgistanu zamierza pozyskać tureckie drony rozpoznawczo-uderzeniowe Bayraktar TB2. Wcześniej bezzałogowce te zakupił Turkmenistan, a zakup rozważa m.in. Kazachstan.

W tym tygodniu szef Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu, generał Kamczibek Taszyjew powiedział mediom, że kirgiska armia pozyska tureckie drony rozpoznawczo-uderzeniowe Bayraktar TB2. Według przekazanych przez niego informacji, władze w Biszkeku już wcześniej wysłały do Turcji zamówienie na zakup partii tych bezzałogowców. Twierdził też, że maszyny te wejdą na stan uzbrojenia armii Kirgistanu już w najbliższym czasie.

„Teraz w Turcji produkują dla nas bezzałogowce Bayraktar. Ma je tylko pięć krajów na świecie. Niedługo trafią też do nas. Obecnie szkolimy w Turcji naszych specjalistów i przygotowujemy do sterowania tym sprzętem” – powiedział Taszyjew.

Ponadto, według kirgiskiego generała, Kirgistan kupuje również rosyjskie drony rozpoznawcze Orłan-10. Zaznaczył, że wyasygnowano na ten cel środki z budżetu państwa.

Kirgistan jest kolejnym krajem Azji Centralnej, który zdecydował się na zakup tureckich dronów Bayraktar TB2. Niedawno kupił je Turkmenistan. Jeden z nich został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie pod koniec września tego roku, podczas uroczystej parady w Aszchabadzie, z okazji 30. rocznicy niepodległości Turkmenistanu.

Dodajmy, że oficjalnie plany pozyskania tureckich dronów uderzeniowych ogłosiły niedawno dwa kraje afrykańskie – Rwanda i Maroko. Wcześniej bezzałogowce te zakupiła Ukraina, a także Azerbejdżan i Katar. Zaznaczmy, że drony Bayraktar TB2 zamierza kupić również Polska, a także Libia. Według mediów, zainteresowane zakupem są też m.in. takie państwa, jak Bułgaria, Węgry, Irak, Kazachstan, Łotwa i Serbia.

Przeczytaj: Media: tureckie drony Bayraktar TB2 trafią do Mirosławca

Niedawno pisaliśmy, że ukraiński resort obrony i turecka firma Bayraktar podpisały memorandum, przewidujące budowę centrum naukowo-produkcyjnego ds. obsługi, serwisu i modernizacji dronów Bayraktar TB2. Kolejnym krokiem ma być budowa na Ukrainie fabryki produkującej drony.

defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz