Rosyjski dyplomata, ogłoszony przez bułgarskie MSZ persona non grata, opuści kraj do 5 maja – poinformowała w czwartek ambasador Rosji w Bułgarii Eleonora Mitrofanowa. W tle sprawa eksplozji w bułgarskich składach amunicji.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, rosyjski dyplomata, ogłoszony przez bułgarskie MSZ persona non grata, opuści kraj do 5 maja – poinformowała w czwartek ambasador Rosji w Bułgarii Eleonora Mitrofanowa.

„Dziś ambasada rosyjska otrzymała notę dyplomatyczną o ogłoszeniu jednego z naszych dyplomatów – pomocnika attache wojskowego, który nawiasem mówiąc, przyjechał do pracy w Sofii zaledwie trzy miesiące temu, persona non grata, musi opuścić Bułgarię po Święta Wielkanocnych, do 5 maja” – powiedziała Mitrofanowa.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak informowaliśmy, rzeczniczka bułgarskiej Prokuratury Generalnej Siika Milewa poinformowała w środę, że bada ona możliwy udział sześciu obywateli Federacji Rosyjski w organizacji wybuchów w składach amunicji na terytorium Bułgarii. Postępowanie dotyczy, jak przytoczył portal Meduza.io, czterech eksplozji.

Milewa podkreśliła, że do wybuchów doszło wtedy gdy w składach znajdowała się amunicja przeznaczona dla odbiorców w Gruzji i Ukrainie, a więc państwach skonfliktowanych z Rosją. W obu przypadkach chodziło o transporty broni sprzedawane przez bułgarskiego handlarza bronią Emiliana Gebrewa.

Pierwszy z tych wybuchów miał miejsce 12 listopada 2011 r. w składzie EMCO położonym koło wsi Łowdnidoł. Do dwóch kolejnych wybuchów doszło w składzie WMZ-Sopot we wsi Iganow w 2015 r. Czwarta eksplozja miała natomiast miejsce w magazynie producenta uzbrojenia Arsenał w miejsce Mygliż w roku 2020.

Oprócz tego celem ataku był w kwietniu 2015 r. także sam Gebrew. Wraz ze swoim synem oraz innym biznesmenem trafił do szpitala w Sofii po posiłku jaki wszyscy trzej zjedli w jednej z lokalnych restauracji. Okazało się, że zostali otruci substancją klasy nowiczok. Gebrew miał drugi raz objawy zatrucia tą substancją w maju 2015 r. Prokuratura Generalna Bułgarii oficjalnie oskarża od lutego br. o przeprowadzenie otrucia Gebrewa trzech agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego: Gieorgija Gorszkowa, Siergieja Pawłowa i Siergieja Fiedotowa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Bułgarska prokuratura podejrzewa sześciu Rosjan o zorganizowanie eksplozji. Po rozmowach bułgarskie MSZ wydało specjalne oświadczenie, w którym poinformowało o wydaleniu z kraju rosyjskiego dyplomaty.

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz