Putin dzwoni do Azji Środkowej

Jak poinformował oficjalny portal administracji prezydenta Rosji, prezydent Putina przeprowadził rozmowy telefoniczne z przywódcami trzech środkowoazjatyckich państw.

W poniedziałek na stronie internetowej Kremla pojawiły się informacje, że prezydent Rosji odbył rozmowy telefoniczne z przywódcami Turkmenistanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W przypadku prezydenta Turkmenistanu Gurbanguly Berdimahamedowa rozmowa telefoniczna odbyła się właśnie z jego inicjatywy. Zapewnił on stronę rosyjską o swoim zaangażowaniu w „strategiczne partnerstwo” z Moskwą. Głównym tematem rozmowy byłe relacje o charakterze ekonomicznym. Przez lata Turkmenistan starał się zachować dystans od Moskwy, jednak monopolizacja odbioru jego głównego surowca eksportowego – gazu ziemnego przez Chińczyków, doprowadziła Turkmenistan do problemów finansowych, a Berdimuhamedowa do zgody na podpisanie umowy na sprzedaż błękitnego paliwa także Rosjanom, bo niezbyt wysokiej zresztą cenie.

Berimuhamedow mówił także o szykującej się wizycie w należącej do Federacji Rosyjskiej Republice Tatarstanu oraz o agendzie przewodnictwa swojego państwa w Wspólnocie Niepodległych Państw. Zapraszał również Putina do uczestnictwa w Kaspijskim Forum Ekonomicznym jakie w sierpniu odbędzie się w mieście Turkmenbaszy.

Putin rozmawiał przez telefon także z prezydentem Uzbekistanu Szawkatem Mirzijojewem. Rozmowa miała na celu przygotowanie dwustronnego spotkania obu liderów w kuluarach zbliżającego się szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Biszkekum w Kirgistanie.

Według informacji Kremla, rosyjski prezydent dzwonił w ostatnim okresie także do przywódcy Tadżykistanu Emomali Rahmona.

Czytaj także: Kazachstan chce współpracować z Rosją w ramach „nowego jedwabnego szlaku”

kremlin.ru/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz