Krótkotrwały prezydent Egiptu z ramienia Bractwa Muzułmańskiego zmarł w czasie procesu, podała egipska telewizja państwowa.

Mohammed Mursi, prezydent Egiptu w latach 2012-2013 nie żyje. Z informacji podanej za egipskimi mediami przez katarską telewizję Al Jazeera, Mursi zasłabł w czasie procesu, w czasie własnego wystąpienia. Przewieziony do szpitala zmarł. Zmarły polityk od sześciu lat przebywał w więzieniu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Mursi był działaczem Bractwa Muzułmańskiego. Z jego ramienia zasiadał w ubiegłej dekadzie w parlamencie Egiptu. Organizacja ta, obok ruchów liberalnych, była jedną z głównych sił, która doprowadziła w 2012 r. do ustąpienia ze stanowiska prezydenta Hosniego Mubaraka, który rządził Egiptem przez 30 lat. W tym samym roku Mursi został pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem tego państwa.

Po objęciu władzy przeciwko obozowi Mursiego wystąpiła dawna liberalna i lewicowa opozycja. W stolicy kraju, Kairze ponownie doszło do masowych manifestacji. Protestujący tym razem oskarżali Bractwo Muzułmańskie o dążenie do islamizacji kraju. W lipcu 2013 r. roku dowództwo egipskiej armii z gen. Abd al-Fattahem as-Sisim na czele dokonało zbrojnego zamachu stanu. As-Sisi przejął władzę, początkowo z ramienia armii, a następnie wygrywając wybory kwestionowane przez opozycję. Bractwo Muzułmańskie zostało przez nowe władze zdelegalizowane.

Po utracie władzy Mursi trafił do więzienia i stał się oskarżonym w sześciu postępowaniach. Był oskarżonym w procesie o śmierć strażnika więziennego, który zginął w czasie ucieczki z więzienia jednego z członków Bractwa Muzułmańskiego, jaką miał zorganizować Mursi, a także zabójstwa policjantów w czasie masowej ucieczki z więzienia, w której uczestniczył sam Mursi. Był oskarżony również o stosowanie tortur oraz o zabójstwa uczestników demonstracji przeciwko jego władzy,z 2012 r. Skazano go za szpiegostwo na rzecz Kataru. Zasłabł w czasie posiedzenia sądu w innej sprawie, to jest domniemanego szpiegostwa Mursiego na rzecz palestyńskiego Hamasu.

Mursi skarżył się nieludzkie traktowanie w więzieniu.

Czytaj także: Egipt wycofuje się a „arabskiego NATO” tworzonego przez Trumpa

aljazeera.com/middleeasteye.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz