Egipt odrzucił w środę wszelkie propozycję przejęcia kontroli nad Strefą Gazy, po tym jak izraelski lider opozycji Yair Lapid wezwał Kair do tymczasowego administrowania paletyńską eksklawą.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Egiptu nazwał tę propozycję „półrozwiązaniami”, które utrwaliłyby cykl konfliktu, zamiast rozwiązać go na stałe, jak podał w środę portal Middle East Monitor. „Wszelkie propozycje, które omijają stałe elementy stanowiska Egiptu i Arabów oraz solidne podstawy radzenia sobie z sednem konfliktu, które odnoszą się do wycofania się Izraela z okupowanych terytoriów palestyńskich i ustanowienia niepodległego państwa palestyńskiego, są niedopuszczalne” – przekazał w oświadczeniu rzecznik ministerstwa Tamim Chalaf.

„Te propozycje są półrozwiązaniami, które jedynie rozpalą konflikt, zamiast go ostatecznie rozwiązać” – powtórzono w oświadczeniu egipskiej dyplomacji.

Rzecznik potwierdził fundamentalne powiązanie między Strefą Gazy a głównym palestyńskim terytorium okupowanym – Zachodnim Brzegiem Jordanu, w tym Wschodnią Jerozolimą, jako częścią terytoriów, które powinny złożyć się na przyszłe państwo palestyńskie. Podkreślił, że obszary te muszą podlegać pełnej suwerenności i administracji Palestyny.

We wtorek lider największej izraelskiej partii opozycyjnej Jair Lapid zaproponował, aby Egipt przejął kontrolę nad Strefą Gazy na okres do 15 lat w zamian za anulowanie jego długu zagranicznego o wartości ponad 150 miliardów dolarów. Lapid przedstawił taką propozycję podczas przemówienia na forum Fundacji Obrony Demokracji (FDD) w Waszyngtonie, a później opublikował ją na X.

Lapid zapowiadał, że zgodnie z jego propozycją w ciągu 15 lat „Gaza zostanie odbudowana, a warunki do samorządności zostaną stworzone. Egipt będzie centralnym graczem i będzie nadzorował odbudowę, co jeszcze bardziej wzmocni jego gospodarkę”.

Egipt kontrolował Strefę Gazy przez prawie dwie dekady po utworzeniu Izraela w 1948 r. W 1967 r. Izrael ookupował region i przystąpił do jej żydowskiej kolonizacji. Porozumienia z Oslo określiły Strefę Gazy jako część składową Autonomii Palestyńskiej i przyszłego państwa palestyńskiego. W 2005 r. Izrael zlikwidował wszystkie żydowskie osiedla i bazy wojskowe na terenie eksklawy. Od 2007 r. utrzymywał jednak pełną blokadę regionu.

Od 2006 r. pełnię władzę w eksklawie sprawuje samodzielnie Hamas. Organizacja wygrała wybory do Palestyńskiej Rady Ustawodawcze, ale następnie została odsunięta od władzy na Zachodnim Brzegu przez Fatah tworzący obecne władze Autonomii Palestyńskiej i okopała się politycznie w Strefie Gazy.

Czytaj także: Przywrócenie wymian więźniów między Izraelem a Hamasem

middleeastmonitor.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz