Sąd Najwyższy Ukrainy uchylił uznanie przez Centralną Komisję Wyborczą zwycięstwa byłego strongmana Wasyla Wirastiuka w wyborach uzupełniających do parlamentu Ukrainy.

Jak podaje BBC News Ukraina, w sobotę Wielka Izba Sądu Najwyższego Ukrainy uznała za niezgodne z prawem działania Centralnej Komisji Wyborczej dotyczące ustalenia wyników wyborów uzupełniających do Rady Najwyższej (ukraiński jednoizbowy parlament) w okręgu wyborczym 87 w obwodzie iwanofrankiwskim. Według CKW wybory te wygrał kandydat „Sługi Narodu”, były mistrz świata siłaczy Wasyl Wirastiuk.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wielka Izba unieważniła również protokół CKW z 22 kwietnia br., który zatwierdzał wybranie Wirastiuka na deputowanego parlamentu.

W ten sposób Sąd Najwyższy częściowo uwzględnił odwołanie złożone przez rywala Wirastiuka, kandydata partii „Za majbutne”, Ołeksandra Szewczenkę. Nie uwzględniono jednak wniosków Szewczenki o uwzględnienie anulowanych wcześniej wyników głosowania z sześciu lokali wyborczych, co prawdopodobnie dałoby mu wyborcze zwycięstwo.

Według organizacji „Opora” Wielka Izba Sądu Najwyższego jednocześnie rozpoczęła rozpatrywanie kolejnej sprawy, która również dotyczy wyników wyborów w okręgu 87. Jest to wniosek partii „Za majbutne” o uznanie wyników wyborów w okręgu 87 za niemożliwe do ustalenia i zmuszenie CKW do ogłoszenia ponownych wyborów.

Jak podawaliśmy, podczas wyborów w okręgu 87. nie obyło się bez kontrowersji. W wyborach startowały dwa „klony” Ołeksandra Szewczenki, czyli osoby o takim samym imieniu i nazwisku. Wystawianie „klonów” w wyborach to popularna taktyka odbierania głosów politycznym konkurentom. Na „klony” Szewczenki zagłosowało w sumie 499 wyborców. Ponadto, jak podał ruch kontroli wyborów „Czesno”, wyniki z pięciu lokali wyborczych, w których miał prowadzić Szewczenko, zostały uznane za nieważne. Jakby tego było mało, w protokołach z sześciu lokali wyborczych liczba głosów oddanych z Szewczenkę różniła się o ponad 500 w stosunku do policzonej liczby głosów.

Wyniki liczenie głosów w okręgu wyborczym nr 87 przerwano na dwa dni z powodu absencji członków komisji wyborczej i fałszywych alarmów bombowych. Doszło do wymiany szefa i trzech członków komisji wyborczej, a Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i policja przyznały komisji ochronę. Na wieść o wstrzymaniu liczenia głosów deputowani Sługi Narodu udali się do Nadwórnej, gdzie znajduje się siedziba okręgu wyborczego, aby „monitorować” przebieg procesu liczenia głosów. Pod budynkiem komisji odbywały się równoległe wiece poparcia dla Wirastiuka i Szewczenki.

Po tygodniu liczenia głosów ukraińska Centralna Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów, według których wygrał Wasyl Wirastiuk, który otrzymał 31,25% głosów. Minimalnie wyprzedził on Ołeksandra Szewczenkę, któremu przypisano 29,69% głosów. Różnica pomiędzy tymi kandydatami wyniosła tylko 749 głosów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

46-letni Wasyl Wirastiuk jest byłym utytułowanym siłaczem. W 2003 roku zdobył trzecie miejsce w Mistrzostwach Świata Strongman. Pierwsze miejsce zdobył wówczas Polak Mariusz Pudzianowski. Ukraiński zawodnik zrewanżował się rok później Pudzianowskiemu wygrywając te zawody.

Kresy.pl / bbc.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz