Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła Wasyla Wirastiuka zwycięzcą wyborów uzupełniających do Rady Najwyższej w okręgu wyborczym nr 87 w obwodzie iwanofrankiwskim. Wirastiuk, którego wystawiła rządząca partia Sługa Narodu, to były mistrz świata siłaczy.

W niedzielę, po tygodniu liczenia głosów, ukraińska Centralna Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów uzupełniających w okręgu wyborczym nr 87. Według oficjalnych wyników wygrał Wasyl Wirastiuk, który otrzymał 31,25% głosów. Minimalnie wyprzedził on Ołeksandra Szewczenkę z partii „Za majbutne”, któremu przypisano 29,69% głosów. Różnica pomiędzy tymi kandydatami wyniosła tylko 749 głosów. Trzeci był Rusłan Koszułynski z nacjonalistycznej Swobody z 28,86% głosów. Pierwsza trójka pozostawiła daleko w tyle pozostałych kandydatów. Jeśli ogłoszony wynik wyborów zostanie utrzymany, Wirastiuk zasiądzie w ukraińskim parlamencie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5687.39 PLN    (25.85%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak podaje portal Zaxid.net, podczas wyborów nie obyło się bez kontrowersji. W wyborach startowały dwa „klony” Ołeksandra Szewczenki, czyli osoby o takim samym imieniu i nazwisku. Wystawianie „klonów” w wyborach to popularna taktyka odbierania głosów politycznym konkurentom. Na „klony” Szewczenki zagłosowało w sumie 499 wyborców. Ponadto, jak podał ruch kontroli wyborów „Czesno”, wyniki z pięciu lokali wyborczych, w których miał prowadzić Szewczenko, zostały uznane za nieważne. Jakby tego było mało, w protokołach z sześciu lokali wyborczych liczba głosów oddanych z Szewczenkę różni się o ponad 500 w stosunku do policzonej liczby głosów.

Ołeksandr Szewczenko zapowiedział, że zaskarży ogłoszone wyniki głosowania do sądu. Z kolei lider „Swobody” Ołeh Tiahnybok ogłosił, że jego partia nie uznaje wyniku wyborów i żąda ich powtórzenia.

Jak podawaliśmy, wyniki liczenie głosów w okręgu wyborczym nr 87 przerwano na dwa dni z powodu absencji członków komisji wyborczej i fałszywych alarmów bombowych. Doszło do wymiany szefa i trzech członków komisji wyborczej, a Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i policja przyznały komisji ochronę. Na wieść o wstrzymaniu liczenia głosów deputowani Sługi Narodu udali się do Nadwórnej, gdzie znajduje się siedziba okręgu wyborczego, aby „monitorować” przebieg procesu liczenia głosów. W środę pod budynkiem komisji odbyły się równoległe wiece poparcia dla Wirastiuka i Szewczenki.

46-letni Wasyl Wirastiuk jest byłym utytułowanym siłaczem. W 2003 roku zdobył trzecie miejsce w Mistrzostwach Świata Strongman. Pierwsze miejsce zdobył wówczas Polak Mariusz Pudzianowski. Ukraiński zawodnik zrewanżował się rok później Pudzianowskiemu wygrywając te zawody.

Jak podawaliśmy, mandat parlamentarzysty z obwodu nr 87 zwolnił się, ponieważ deputowany Zinowij Andrijowycz w wyborach samorządowych w październiku ub. roku został wybrany na mera Nadwórnej.

Kresy.pl / zaxid.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz