Policja w województwie podlaskim zatrzymała minionej doby dwóch kolejnych tzw. kurierów, obywatela Turcji i ob. Indii, którzy przewozili nielegalnych imigrantów przez terytorium Polski. Zatrzymani przewozili w autach łącznie sześć osób.

Zatrzymania miały miejsce w Dziadkowicach i miejscowości Kajanka – poinformowała policja w poniedziałek rano. W Dziadkowicach policjanci zatrzymali do kontroli auto marki bmw, którym obywatel Turcji przewoził dwóch nielegalnych imigrantów z Iraku – podaje PAP. W czasie kontroli na drodze we wsi Kajanka zatrzymano drugiego “kuriera”. Obywatel Indii przewoził skodą cztery osoby nielegalnie przebywające w Polsce – dwóch Pakistańczyków i dwóch Afgańczyków.

Od początku trwania kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy, policja zatrzymała w województwie podlaskim 350 tzw. kurierów podejrzanych o pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Przewozili łącznie 1450 nielegalnych imigrantów.

W niedzielę informowaliśmy, że policja zatrzymała kolejnego „kuriera”, który przewoził przez terytorium Polski nielegalnych imigrantów. Mężczyzna przewoził w aucie dwóch obywateli Indii.

W sobotę nad ranem podlascy policjanci zatrzymali obywatela Ukrainy, który przewoził przez terytorium Polski nielegalnych imigrantów. W aucie znajdowało się pięciu pasażerów.

Zobacz także: Straż Graniczna rozbiła grupę przemytników imigrantów [+FOTO]

Z kolei we wtorek Straż Graniczna zatrzymała czterech obywateli Gruzji za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy. SG podkreśla, że wśród pomocników najwięcej jest obywateli Ukrainy i Gruzji.

Zobacz także: Przewiózł łącznie prawie 50 nielegalnych imigrantów. Trafił do aresztu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2020 r. zarzuty karne związane z organizowaniem nielegalnej imigracji i pomocy przy nielegalnym przekraczaniu granicy usłyszało 31 osób. W ubiegłym roku wspomniane zarzuty postawiono 426 osobom.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w grudniu ub. roku portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią prawie 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego).

Dane z 14 grudnia ub. roku wskazywały, że wśród osób zatrzymanych od początku 2021 roku  za pomocnictwo dominowali głównie ob. Ukrainy (70 os.), Gruzji ( 52 os.) i Syrii (47 os.), Polski (43 os.) , ob. Niemiec (25 os.) i ob. Iraku (23 os.) na łączna liczbę 355 zatrzymanych osób.

Zobacz także: Nielegalni imigranci z Erytrei zatrzymani przez policję

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podobny obraz sytuacji wyłaniał się z danych przedstawionych przez Nadodrzański oddział SG na początku grudnia 2021 roku. Informowaliśmy wówczas, że od początku sierpnia funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 61 osób, które usłyszały zarzut pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. 55 z nich stanowili cudzoziemcy.

Zwracaliśmy też uwagę, że wśród poszukiwanych przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) zdecydowanie dominują obcokrajowcy. Stanowią oni prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Zobacz także: Imigranci z Afryki przedostali się do Polski przez Świsłocz na pontonie. Zatrzymała ich Straż Graniczna

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply