Podlascy policjanci zatrzymali w sobotę nad ranem obywatela Ukrainy, który przewoził przez terytorium Polski nielegalnych imigrantów. W aucie znajdowało się pięciu pasażerów.

Zespół prasowy podlaskiej policji poinformował, że do zatrzymania doszło w sobotę nad ranem w miejscowości Rzędziany. Kierowca – Ukrainiec – przewoził pięciu obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Imigranci zostali przekazani Straży Granicznej – podaje Polskie Radio Białystok.

Dane policji wskazują, że od początku kryzysu migracyjnego policjanci zatrzymali 346 tzw. kurierów, którzy przewozili prze terytorium Polski nielegalnych imigrantów. Przedstawiane są im zarzuty pomocnictwa przy nielegalnym przekraczaniu granicy z Białorusią.

Zobacz także: Straż Graniczna rozbiła grupę przemytników imigrantów [+FOTO]

Informowaliśmy, że Straż Graniczna zatrzymała we wtorek czterech obywateli Gruzji za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy. SG podkreśla, że wśród pomocników najwięcej jest obywateli Ukrainy i Gruzji.

Zobacz także: Przewiózł łącznie prawie 50 nielegalnych imigrantów. Trafił do aresztu

W 2020 r. zarzuty karne związane z organizowaniem nielegalnej imigracji i pomocy przy nielegalnym przekraczaniu granicy usłyszało 31 osób. W ubiegłym roku wspomniane zarzuty postawiono 426 osobom.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w grudniu ub. roku portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią prawie 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego).

Dane z 14 grudnia ub. roku wskazywały, że wśród osób zatrzymanych od początku 2021 roku  za pomocnictwo dominowali głównie ob. Ukrainy (70 os.), Gruzji ( 52 os.) i Syrii (47 os.), Polski (43 os.) , ob. Niemiec (25 os.) i ob. Iraku (23 os.) na łączna liczbę 355 zatrzymanych osób.

Zobacz także: Nielegalni imigranci z Erytrei zatrzymani przez policję

Podobny obraz sytuacji wyłaniał się z danych przedstawionych przez Nadodrzański oddział SG na początku grudnia 2021 roku. Informowaliśmy wówczas, że od początku sierpnia funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 61 osób, które usłyszały zarzut pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. 55 z nich stanowili cudzoziemcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zwracaliśmy też uwagę, że wśród poszukiwanych przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) zdecydowanie dominują obcokrajowcy. Stanowią oni prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Zobacz także: Imigranci z Afryki przedostali się do Polski przez Świsłocz na pontonie. Zatrzymała ich Straż Graniczna

radio.bialystok.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply