Policjanci z Moglina (województwo kujawsko-pomorskie) zatrzymali w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie) poszukiwanego listem gończym mężczyznę. 27-latek był podejrzany o to, że w sierpniu i wrześniu ubiegłego roku przewiózł samochodem spod polsko–białoruskiej granicy łącznie 47 Irakijczyków, którzy nielegalnie chcieli dostać się na zachód Europy – poinformowała policja w środę. Mężczyzna trafił do aresztu.

Mężczyzna był poszukiwany listem gończym. Materiał dowodowy wskazuje, że w sierpniu i wrześniu ubiegłego roku przewiózł samochodem spod polsko–białoruskiej granicy łącznie 47 Irakijczyków, którzy nielegalnie zamierzali dostać się na zachód Europy. Mężczyzna, chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej, ukrywał się od kilku miesięcy przed organami ścigania.

“Policjanci wydziału kryminalnego od razu zajęli się tą sprawą. Intensywna praca po dwóch tygodniach przyniosła efekt. Funkcjonariusze ustalili, że poszukiwany przebywa na terenie Szczecina. Kryminalni niezwłocznie udali się do miejsca jego pobytu. Tam, w jednym z mieszkań, zatrzymali 27-latka, który był całkowicie zaskoczony przeprowadzoną akcją. Mężczyzna został przewieziony do aresztu, gdzie oczekiwać będzie na proces” – informuje policja w komunikacie.

Informowaliśmy, że w niedzielę funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu, skontrolowali kierowcę osobowego BMW przemieszczającego się w rejonie jednej z przygranicznych stacji paliw. W trakcie prowadzonej kontroli policjanci stwierdzili, że mężczyzna przewozi czterech pasażerów, którzy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów uprawniających do legalnego pobytu na terenie Polski.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała portalowi Kresy.pl w grudniu ub. roku wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią prawie 90 proc. osób zatrzymanych od początku roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród osób zatrzymanych od początku tego roku  za pomocnictwo dominują głównie ob. Ukrainy (70 os.), Gruzji ( 52 os.) i Syrii (47 os.), Polski (43 os.) , ob. Niemiec (25 os.) i ob. Iraku (23 os.) na łączna liczbę 355 zatrzymanych osób – przekazała portalowi Kresy.pl rzeczniczka prasowa Straży Granicznej, por. Anna Michalska.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zwróciliśmy się do Straży Granicznej z następującym pytaniem: “Osoby jakiej narodowości i jakiego obywatelstwa przeważają wśród zatrzymanych w związku z art. 264. § 3. kk”. Przekazane przez SG dane pokazują, że obcokrajowcy stanowią prawie 90 proc. osób, które od początku roku zostały zatrzymane w związku z podejrzeniem popełnienia wspomnianego przestępstwa.

Najliczniejszą grupę wśród ww. stanowili Ukraińcy (70 osób), na drugim miejscu plasują się obywatele Gruzji (52 os.). Trzecie miejsce zajęli obywatele Syrii (43 os.). Polacy odpowiadali za 43 przypadki, obywatele Niemiec – 23, Iraku – 23.

Podobny obraz sytuacji wyłaniał się z danych przedstawionych przez Nadodrzański oddział SG na początku grudnia ub. r. Informowaliśmy wówczas, że od początku sierpnia funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 61 osób, które usłyszały zarzut pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. 55 z nich stanowili cudzoziemcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zwracaliśmy też uwagę, że wśród poszukiwanych przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) zdecydowanie dominują obcokrajowcy. Stanowią oni prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Opisywaliśmy m.in. serię zatrzymań obywateli Ukrainy, którzy przewozili nielegalnych imigrantów prze terytorium Polski. Informowaliśmy także o pojedynczych przypadkach wspomnianego procederu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply