Co najmniej 400 osób poszkodowanych, straty na co najmniej 20 mln zł – to efekty działania piramidy finansowej. Siedem kolejnych osób zostało zatrzymanych w związku z tą sprawą przez CBA – poinformowała służba w piątek.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) prowadzą śledztwo dotyczące doprowadzenia szeregu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez wprowadzanie ich w błąd co do zamiaru inwestowania przekazanych przez nich środków finansowych. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że w ramach działania tej piramidy finansowej blisko 400 osób mogło stracić ponad 20 mln zł. W związku z tą sprawą zatrzymano siedem osób, w tym prezesa jednego z podmiotów wykorzystywanego w przestępstwie, pełnomocników oraz osoby zajmujące się pozyskiwaniem klientów dla spółek. Czynności przeprowadzono na terenie Małopolski, Śląska i Mazowsza.

Zgromadzone dowody wskazują, że zatrzymane osoby działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej pozyskiwały środki finansowe tytułem zawarcia umowy crowdfundingowej na rzecz rożnych podmiotów, kontrolowanych przez jednego z podejrzanych.

Zobacz także: Korupcja w wojsku. CBA i ŻW zatrzymały 8 żołnierzy

Wpłacone środki pieniężne były transferowane na rachunki bankowe innych kontrolowanych podmiotów gospodarczych, m.in. firm zagranicznych oraz osób fizycznych, a działania te wypełniały znamiona „prania pieniędzy”. Ustalenia śledczych wskazują, że był to wieloletni proceder, który miał miejsce w latach 2014-2019.

Zobacz także: Polska wydała Rosji organizatora finansowej piramidy

cba.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz