Policja zatrzymała kolejnego “kuriera”, który przewoził przez terytorium Polski nielegalnych imigrantów. Mężczyzna przewoził w aucie dwóch obywateli Indii – poinformowała policja w niedzielę. Zdarzenie miało miejsce w Rzędzianach.

Policjanci ze Szczecina zatrzymali do kontroli citroena. Oprócz polskiego kierowcy w aucie znajdowało się dwóch obywateli Indii, którzy przekroczyli wcześniej nielegalnie granicę. “Kierowca został zatrzymany, a imigranci przekazani Straży Granicznej” – podała policja w komunikacie, cytowanym przez portal Polskiego Radia Białystok.

Zdarzenie miało miejsce w Rzędzianach (województwo podlaskie).

Informowaliśmy, że podlascy policjanci zatrzymali w sobotę nad ranem obywatela Ukrainy, który przewoził przez terytorium Polski nielegalnych imigrantów. W aucie znajdowało się pięciu pasażerów.

Zobacz także: Straż Graniczna rozbiła grupę przemytników imigrantów [+FOTO]

Podawaliśmy także, że Straż Graniczna zatrzymała we wtorek czterech obywateli Gruzji za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy. SG podkreśla, że wśród pomocników najwięcej jest obywateli Ukrainy i Gruzji.

Zobacz także: Przewiózł łącznie prawie 50 nielegalnych imigrantów. Trafił do aresztu

W 2020 r. zarzuty karne związane z organizowaniem nielegalnej imigracji i pomocy przy nielegalnym przekraczaniu granicy usłyszało 31 osób. W ubiegłym roku wspomniane zarzuty postawiono 426 osobom.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w grudniu ub. roku portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią prawie 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego).

Dane z 14 grudnia ub. roku wskazywały, że wśród osób zatrzymanych od początku 2021 roku  za pomocnictwo dominowali głównie ob. Ukrainy (70 os.), Gruzji ( 52 os.) i Syrii (47 os.), Polski (43 os.) , ob. Niemiec (25 os.) i ob. Iraku (23 os.) na łączna liczbę 355 zatrzymanych osób.

Zobacz także: Nielegalni imigranci z Erytrei zatrzymani przez policję

Podobny obraz sytuacji wyłaniał się z danych przedstawionych przez Nadodrzański oddział SG na początku grudnia 2021 roku. Informowaliśmy wówczas, że od początku sierpnia funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 61 osób, które usłyszały zarzut pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. 55 z nich stanowili cudzoziemcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zwracaliśmy też uwagę, że wśród poszukiwanych przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) zdecydowanie dominują obcokrajowcy. Stanowią oni prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Zobacz także: Imigranci z Afryki przedostali się do Polski przez Świsłocz na pontonie. Zatrzymała ich Straż Graniczna

radio.bialystok.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply