Znani kongresmeni Partii Republikańskiej twierdzą, że Chiny próbują wykorzystać udzielanie Francji pomocy w walce z koronawirusem, oczekując w zamian możliwości wdrożenia w tym kraju technologii 5G przez Huawei.

Kilka dni temu w rozmowie ze stacją Fox News, republikański kongresmen ze stanu Tennessee Mark Green podkreślał, że Stany Zjednoczone powinny mieć własną, niezależną infrastrukturę do produkcji sprzętu medycznego, w tym respiratorów oraz odzieży i sprzętu ochronnego. Uważa, że może to być forma zaplecza produkcyjnego, uruchamianego w razie konieczności. Powołał się na przykład utrzymywania zakładu, zdolnego do produkcji baryłek na ropę w sytuacji awaryjnej.

– Nasz łańcuch dostaw medycznych jest teraz sprawą bezpieczeństwa narodowego – powiedział kongresmen. – Musimy zwiększyć nasze zapasy strategiczne i rozproszyć je.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdaniem Greena, poleganie na Chinach, „które zaczęły z tym całym wirusem” w kwestiach dostaw sprzętu medycznego powinno doprowadzić do wyciągnięcia odpowiednich wniosków. Jednocześnie obarcza za wszystko odpowiedzialnością prezydenta Chin, Xi Jinpinga i twierdzi, że w pewnym sensie Pekin trzyma świat „na muszce”. Kongresmen twierdzi, że w rozmowach z niektórymi państwami Chiny uzależniają udzielenie pomocy na olbrzymią skalę od przyznania Chińczykom pewnych profitów, zasadniczo w kwestii wdrażania technologii 5G.

– We Francji, powiedziano nam wczoraj na telekonferencji, że [prezydent Francji Emmanuel] Macron rozmawiał z [chińskim prezydentem] Xi. Macron poprosił o miliard masek, a Xi powiedział: „Damy je wam, jeśli wdrożycie 5G z Huawei – oświadczył Green. – Takie właśnie są Chiny i czas, żeby świat się obudził i to dostrzegł – dodał polityk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak dotąd, najwyraźniej żadne oficjalne źródło nie potwierdza, żeby tego rodzaju propozycja ze strony Xi padła w jego rozmowie z prezydentem Francji.

Również na antenie stacji Fox News Kevin McCarthy, inny czołowy republikański kongresmen, były lider większości Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów powiedział, że na polecenie Xi Chińczycy przejęli jedną z fabryk produkujących medyczny sprzęt ochronny, żeby przekazać ją Francji, oczekując w zamian szerokiego dopuszczenia koncernu Huawei na rynek francuski. Polityk powoływał się na szefa jednej z większych amerykańskich firm.

Przywoływana jest też opinia amerykańskiego prokuratora generalnego, Williama Barra, który uważa, że Chiny są czołowym krajem świata w obszarze technologii 5G i chciałyby poszerzyć swą dominację poprzez utworzenie swoich sieci w innych krajach. Zdaniem Barra, takie sieci tworzone przez Huawei niosą z sobą znaczące ryzyko w zakresie bezpieczeństwa.

Przeczytaj: Chiny szykują polityczną ofensywę w Europie – testem kwestia sieci 5G

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Część francuskich mediów, m.in. serwis Valeurs Actuelles wyraźnie powątpiewa w twierdzenia amerykańskich polityków i zastanawia się, czy mogłaby to być dezinformacja ze strony obozu rządzącego w USA. Miałoby to wynikać ze świadomości z tego, że Waszyngton zdaje sobie sprawę, że to Stany Zjednoczone mogą najbardziej ucierpieć z powodu epidemii koronawirusa, znacznie bardziej niż Chiny i w związku z tym muszą podjąć jakieś kroki kontrujące działania Chin.

Zobacz: Ambasador ChRL odpowiada Mosbacher: USA rozsiewają wirus polityczny, Polska doceniła działania Chin

W lutym br., Macron zaprezentował strategię obronną Francji jako jedynego mocarstwa jądrowego w UE. Jak pisaliśmy, prezydent Francji powiedział m.in., że jeśli UE ma się stać podmiotem globalnego bezpieczeństwa, to musi musi zbudować własny, autonomiczny system 5G, dysponować własną „chmurą”, a także położyć własne kable komunikacji podmorskiej.

Czytaj także: Miliardowe umowy francusko-chińskie podpisane w czasie wizyty Xi Jinpinga we Francji

Fox News / twitter.com / theblaze.com / valeursactuelles.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz