Według dwóch anonimowych amerykańskich urzędników, Rosja poinformowała USA, że rozpoczęła coroczne ćwiczenia nuklearne – poinformował portal CBS News.

Jak poinformował portal CBS News, według dwóch amerykańskich urzędników, Rosja poinformowała USA, że rozpoczęły się coroczne ćwiczenia nuklearne. Coroczne ćwiczenie zostało opisane przez amerykańskich urzędników jako „rutynowe” o tej porze roku.

Rosyjskie ćwiczenie nuklearne „Grom”, zazwyczaj obejmuje manewry strategiczne sił nuklearnych na dużą skalę, w tym wystrzeliwanie rakiet, powiedział wysoki rangą urzędnik wojskowy na początku tego miesiąca. Urzędnicy spodziewali się corocznych ćwiczeń przez kilka tygodni, ale dopiero niedawno otrzymali powiadomienie z Rosji.

Według AFP telewizja państwowa pokazała rosyjskiego prezydenta Władimira Putina nadzorującego ćwiczenia ze sterowni. „Rosja przestrzega swoich zobowiązań w zakresie kontroli zbrojeń i zobowiązań dotyczących przejrzystości, aby dokonać tych powiadomień” – powiedział dziennikarzom we wtorek sekretarz prasowy Pentagonu, bryg. Gen. Patrick Ryder.

Rosyjskie ćwiczenia zbiegają się z od dawna planowanymi ćwiczeniami nuklearnymi NATO. Tegoroczne ćwiczenia NATO, których gospodarzem jest Belgia, odbywają się od 17 do 30 października.

Uczestniczą w nim amerykańskie bombowce dalekiego zasięgu B-52, lecące z bazy lotniczej Minot w Północnej Dakocie. Ćwiczenie obejmuje również myśliwce czwartej i piątej generacji.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział dziennikarzom na początku tego miesiąca, że ​​ćwiczenia NATO mają zapewnić, że zdolności odstraszania nuklearnego NATO „pozostaną bezpieczne i skuteczne”.

Stoltenberg powiedział, że NATO będzie „monitorować” rosyjskie ćwiczenia i „pozostanie czujne, nie tylko w świetle zawoalowanych zagrożeń nuklearnych i niebezpiecznej retoryki nuklearnej, którą widzieliśmy ze strony rosyjskiej”.

Ostatni raz Rosja przeprowadziła ćwiczenia nuklearne w lutym, tuż przed inwazją na Ukrainę.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply