Lewicowa frakcja amerykańskiej Partii Demokratycznej wystosowała list do prezydenta Joe Bidena.

30 demokratycznych członków Izby Reprezentantów należących do tak zwanego Klubu Postępowego jeszcze w czerwcu podpisało się pod listem do prezydenta, w którym wezwano go do negocjowania z Rosją politycznego rozwiązania jej wojny z Ukrainą. Wśród sygnatariuszy znalazła się przewodnicząca Klubu Pramila Jayapal reprezentująca w Izbie stan Waszyngton, nowojorska kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez, czołowa postać w lewicowym skrzydle partii oraz parlamentarzysta ze stanu Maryland Jamie Raskin.

Fakt wysłania tego listy i jego treść dopiero niedawno wyciekły do mediów. Spotkały się ze zdecydowaną krytyką polityków demokratycznych nie należących do lewicowej frakcji swojej partii, a nawet części identyfikującej się z tą frakcją.

Kongresmen Demokratów z Massachusetts Jake Auchincloss potępił list jako „gałązkę oliwną dla zbrodniarza wojennego, który przegrywa wojnę”, ostro określając Władimira Putina.

„Rosja nie uznaje dyplomacji, tylko siłę” – powiedział z kolie Ruben Gallego kongresman z Illiois – „Jeśli chcemy, aby Ukraina nadal była wolnym i demokratycznym krajem, musimy wspierać ich walkę”.

List doczekał się też odpowiedzi z samego Białego Domu, którego urzędnicy przekazali, iż dyplomacja jest możliwa tylko wtedy, gdy wszystkie strony są gotowe do negocjacji, a obecnie tak nie jest, przytoczył w środę portal BBC.

Brytyjski nadawca publiczny podał, iż pod naciskiem krytyki sygnatariusze zdecydowali się na “wycofanie” swojego listu. Uznali oni, że przesłanie jest błędnie interpretowane jako zgodne z rosnącą niechęcią Partii Republikańskiej do dalszego wysyłania pomocy dla Kijowa.

Republikański kongresman Kevin McCarthy ostrzegł na początku tego miesiąca, że ​​jeśli jego partia przejmie kontrolę nad izbami Kongresu po listopadowych wyborach parlamentarnych, nie będzie dla Ukrainy „czeku in blanco”. W Partii Republikańskiej niechęć do intensywnego wspierania jest szczególnie silna wśród zwolenników byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przewodnicząca Pramila Jayapal powiedziała, że ​​list Klubu Postępowego powstał „miesiące temu” i że personel wysłał go bez „sprawdzenia”. Jeszcze dalej poszedł Ruskin, który wystąpił przeciw listowi we wtorek w oświadczeniu potępiającym Rosję jako “światowe centrum nienawiści antyfeministycznej, antygejowskiej i wobec transeksualistów”. Pochwalił on ukraińskie siły zbrojne za rekrutację kobiet i <<mniejszości seksualnych>>”.

Czytaj także: 625 mln. dol. dla Ukrainy. Biden poinformował Zełenskiego o nowym pakiecie pomocy militarnej

bbc.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply