Podczas rozmowy z prezydentem Ukrainy, Joe Biden poinformował go zatwierdzeniu nowego pakietu pomocy militarnej o wartości 625 mln dolarów, w ramach którego Ukraińcy otrzymają m.in. kolejne wyrzutnie HIMARS i systemy artyleryjskie.

We wtorek miała miejsce rozmowa telefoniczna prezydentów Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego. W rozmowie uczestniczyła też wiceprezydent Kamala Harris. Według komunikatu Białego Domu, Biden i Harris podkreślili, że USA nigdy nie uznają aneksji części ukraińskiego terytorium przez Rosję. Prezydent obiecał też Ukrainie dalsze wsparcie w jej obronie przed rosyjską agresją. Dodał, że wsparcie to będzie udzielane tak długo, jak będzie trzeba.

Biden poinformował Zełenskiego, że wcześniej tego dnia zatwierdzono przekazanie Ukrainie nowego pakietu pomocy militarnej o wartości 625 mln dolarów. W jego skład wchodzą m.in. systemy artylerii rakietowej HIMARS oraz inne systemy artyleryjskie wraz z amunicją, a także pojazdy wojskowe.

Ponadto, według Białego Domu, Biden potwierdził dalszą gotowość ze strony Stanów Zjednoczonych do obciążenia „poważnymi kosztami” wszelkich osób, podmiotów prawnych i krajów, które popierają aneksję części ukraińskiego terytorium przez Rosję.

Ponadto, amerykański prezydent przyjął z zadowoleniem sukces umowy, która umożliwiła bezpieczny eksport ukraińskiego zboża na rynki światowe oraz potrzebę zapewnienia jego kontynuacji. Biden zwrócił uwagę na nieustanne wysiłki Stanów Zjednoczonych, aby zmobilizować świat do wsparcia wysiłków Ukrainy w obronie jej wolności i demokracji, jak zapisano w Karcie Narodów Zjednoczonych.

Była to pierwsza rozmowa prezydentów USA i Ukrainy po tym, jak Moskwa ogłosiła włączenie separatystycznych republik w Donbasie, a także okupowanych obwodów chersońskiego i zaporoskiego w skład Federacji Rosyjskiej.

Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy zapowiadany był wcześniej. Agencja Reuters podała, że będzie on obejmował 4 wyrzutnie systemu rakietowego HIMARS, a także amunicję, miny i pojazdy rozminowujące.

Jak poinformował w piątek Głos Ameryki, powołując się na słowa przewodniczącego Sługi Narodu w Radzie Najwyższej Dawida Arachamii, Ukraina prowadzi negocjacje z Waszyngtonem w sprawie wykorzystania używanych systemów HIMARS.

Czytaj także: 18 nowych systemów HIMARS dla Ukrainy za „parę lat”. Nowy pakiet od USA wart 1,1 mld dol.

pravda.com.ua / whitehouse.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply