Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosi we wtorek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który będzie zawierał 4 systemy HIMARS – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, administracja prezydenta Joe Bidena ogłosi we wtorek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który będzie zawierał 4 systemy HIMARS.

Reuters informuje o tej sprawie, powołując się na swoje dwa źródła w Białym Domu. Biden planuje przeznaczyć 625 milionów dolarów w ramach prezydenckiego programu.

W skład pakietu wejdą 4 wyrzutnie systemu rakietowego HIMARS. W pakiecie będzie również zawarta amunicja, miny i pojazdy rozminowujące. Jest to pierwszy pakiet pomocy wojskowej ogłaszany przez Stany Zjednoczone po próbie aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy przez Federację Rosyjską.

Jak poinformował w piątek Głos Ameryki, powołując się na słowa przewodniczącego Sługi Narodu w Radzie Najwyższej Dawida Arachamii, Ukraina prowadzi negocjacje z Waszyngtonem w sprawie wykorzystania używanych systemów HIMARS.

„Przede wszystkim potrzebujemy dodatkowych HIMARS, zostaną dostarczone w ciągu dwóch lat, nie jesteśmy z tego zadowoleni. Chcemy wziąć HIMARSy, które są już w USA i były w użyciu. Zabierzemy je, a nowe będą dostarczane do US Army. W tym celu chcemy dokonać tzw. wymiany. To nie jest taka prosta biurokratyczna procedura, ale już ją „opracowaliśmy” i chcemy, aby zostało to zaakceptowane” – mówił.

Zaznaczył też, że Ukraina potrzebuje dronów Gray Eagle i MQ Reaper.

„Spotkaliśmy się z dowództwem Sił Powietrznych, rozmawialiśmy z producentami. Wierzymy, że jak tylko zapadnie decyzja polityczna, w ciągu 2-3 tygodni te drony mogą już być na Ukrainie” – dodał Arachamia.

Kresy.pl/Reuters 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply