Po uderzeniu w Huawei władze Litwy zadecydowały, że na lotniskach w tym kraju nie będą używane skanery bagażu chińskiej produkcji.

Chińska firma Nuctech, której regionalna filia ma siedzibę w Warszawie, zostanie wyeliminowana z przetargu na skanery bagażu i ładunków dla litewskich lotnisk Wilnie, Kownie oraz Połądze. Informację tak podał w czwartek portal Rynek Lotniczy. Nuctech wygrał przetarg, ale jego wyniki zostały anulowane.

Władze Litwy tłumaczą anulowanie przetargu wygranego przez chińską firmę względami bezpieczeństwa. Do takich wniosków doszedł specjalny zespół zebrany na polecenie samego litewskiego parlamentu. Jego członkowie uznali, że chiński sprzęt na litewskich lotniskach może przekazywać dane korzystających z niego pasażerów służbom specjalnym Chińskiej Republiki Ludowej. Formalnej decyzji o wykluczeniu Nuctechu z możliwości ubiegania się o to zamówienie jeszcze nie ma, ale portal przewiduje, że zostanie ona wydana.

“Rząd zadecydował, że kontrakt nie spełnia interesów bezpieczeństwa narodowego” – powiedziała rzeczniczka premiera Litwy, którą polski portal zacytował za agencją Associated Press. Amerykańska agencja przypomina przy tym, że władze Litwy wyprowadziły cios w kolejną chińską firmę akurat w momencie gdy o blokowanie chińskich przedsiębiorstw zaapelowały władze USA, które również powołują się w swoich apelach na względy bezpieczeństwa. O tym, że jeszcze w czerwcu zeszłego roku Waszyngton nakłaniał rządy europejskich państw do blokowania Nuctechu napisał “Wall Street Journall”. Firma ta trafiła w styczniu na czarną listę władz USA. Aby sprzedać jej zawansowane technologicznie komponenty spółki amerykańskie muszą nabyć specjalną licencję.

Rynek Lotniczy przypomina, że sprzęt Nuctechu jest montowany w Warszawie, a jego polska filia zaopatruje klientów w całej Europie. “Nuctech Warsaw Company Limited Sp. z o. o., to firma prowadzona zgodnie z polskim prawem, od 2005 roku, specjalizująca się w montażu, produkcji, oraz przebudowie systemów do kontroli rentgenowskiej w Europie, chronionych znakiem towarowym Nuctech, a także w sprzedaży, instalacji i serwisie systemów skanujących w Europie oraz sąsiadujących regionach” – napisała na swojej stronie internetowej firma – “do obecnej chwili produkty Nuctech Warsaw stopniowo zdobywały zwycięskie aprobaty międzynarodowych klientów z najwyższej półki”.

To nie pierwszy cios wyprowadzony przez władze Litwy w chińskie interesy. Wcześnie chiński potentat Huawei został wykluczony z możliwości budowy litewskiego systemu 5G, a miejscowi wykonawcy zaczęli nawet usuwać dotychczas używane w litewskim systemie telekomunikacyjnym elementy dostarczone przez Huawei.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

O tym, że decyzja ma tło geopolityczne i wynika ze skrajnie proamerykańskiej polityki Litwy świadczy zresztą wypowiedź Laurynasa Kasciunasa, przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obronności Litwy w Seimasie – “To pokazuje, że Litwa zdecydowała, iż nie będzie należała do sfery technologicznej stworzonej i kontrolowanej przez Chiny. Inwestycje i zakupy w strategicznych sektorach muszą spełniać transatlantyckie kryteria bezpieczeństwa”.

“Gratuluję rządowi Litwy podjęcia tego kroku, który ma na celu ochronę bezpieczeństwa narodowego Litwy oraz kluczowej infrastruktury kraju” – powiedział Robert Gilchrist, ambasador Stanów Zjednoczonych na Litwie, którego za litewską agencją BNS zacytował portal Rynek Lotniczy.

rynek-lotniczy.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply