Biden w końcu zadzwonił do Netanjahu

Prezydent USA Joe Biden wykonał w środę długo oczekiwany pierwszy telefon do premiera Izraela Binjamina Netanjahu, a Biały Dom zaprzeczał, że zwłoka była oznaką lekceważenia wobec przywódcy Izraela – podaje agencja Reutera.

Biden i Netanjahu rozmawiali przez około godzinę na temat takich kwestii, jak „zagrożenie ze strony Iranu” oraz rozwój stosunków Izraela z krajami arabskimi i muzułmańskimi – oświadczyła służba prasowa Netanjahu podkreślając, że przywódcy USA i Izraela od dawna się znają.

Biały Dom ujawnił, że przywódcy omówili między innymi potrzebę „dalszych ścisłych konsultacji” w sprawie Iranu. Biden powiedział Netanjahu, że zamierza wzmocnić współpracę obronną z Izraelem i podkreślił swoje poparcie dla normalizacji stosunków z sąsiadami. W oświadczeniu Białego Domu napisano również, że Biden „podkreślił znaczenie” działań na rzecz pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami.

W izraelskim komunikacie z rozmowy o Palestyńczykach nie wspomniano.

Biden „pochwalił również premiera Netanjahu za jego przywództwo w walce z koronawirusem” – oświadczyła strona izraelska, dodając, że „obaj wymienili pomysły na sposoby radzenia sobie z pandemią”.

„To była dobra rozmowa” – powiedział Biden dziennikarzom w Gabinecie Owalnym.

Od czasu objęcia urzędu 20 stycznia br. Joe Biden zdążył obdzwonić kilkunastu światowych przywódców, ale nie było wśród nich premiera Izraela. Długie tygodnie milczenia sprawiły, że pojawiły się spekulacje, że Biały Dom okazuje lekceważenie swojemu sojusznikowi na Bliskim Wschodzie. Przypominano, że zarówno Donald Trump, jak i Barack Obama, dzwonili do Netanjahu w ciągu kilku dni od objęcia urzędu.

Biały Dom zaprzeczył, że opóźnienie rozmowy miało na celu zlekceważenie Netanjahu, a rzeczniczka Jen Psaki powiedziała, że nie była to „zamierzona dezaprobata”. Psaki podkreślała, że Netanjahu jest pierwszym przywódcą na Bliskim Wschodzie, z którym skontaktował się Joe Biden.

Jak przypomniał portal Politico, Netanjahu i były prezydent USA Barack Obama – u którego Biden był wiceprezydentem – mieli napięte stosunki. Nethanjahu oskarżył Obamę o „przeprowadzenie haniebnego antyizraelskiego spisku” w ONZ w 2016 roku w świetle wstrzymania się USA od głosu przy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która skrytykowała izraelską budowę osiedli w Palestynie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Izrael zatwierdził umowę zbrojeniową z USA o wartości 2,74 mld dolarów

Kresy.pl / reuters.com / politico.eu

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz