Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping po spotkaniu z władzami Włoch i Monaco udał się do Francji gdzie był podejmowany przez prezydenta tego kraju.

Macron przyjął Xi Jinpinga w niedzielę wieczorem na prywatnej kolacji w Beaulieu-sur-mer pod Niceą. Macron przekazał swojemu gościowi prezent – wydane w XVII wieku tłumaczenia dzieł Konfucjusza na język francuski. Xi, jak informuje telewizja TVN24 obdarował prezydenta Francji specjalnie przygotowana dla nie wazą na której przedstawiono dwa kraje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Telewizja France24 informuje, że wizycie chińskiego przywódcy towarzyszyło podpisanie w poniedziałek licznych kontraktów między podmiotami gospodarczymi z obu państw. Łączna wartość umów to kilkadziesiąt miliardów euro. Tylko zamówienie w Airbusie 300 samolotów pozwoli tej spółce zarobić 30 miliardów euro. Chińczycy zgodzili się także na zniesienia embarga na import drobiu z Francji. Nie wiadomo natomiast czy Francuzi dopuszczą chińskiego potentata telekomunikacyjne Huawei do budowy sieci 5G w swoim kraju. Zgodę taką zadeklarowały władze Monaco.

Po spotkaniu w Xi Jingpingiem, prezydent  Francji wezwał do „silnego partnerstwa chińsko-europejskiego”. Według Macrona powinno ono bazować na „silnym multilateralizmie” oraz „uczciwym i zbalansowanym handlu”. Ze swojej strony chiński przywódca ogłosił, że ChRL potrzebuje „silnej i zjednoczonej Europy”.

Inaczej niż Włosi, Francuzi nie podpisali z Chińczykami kontraktów związanych z realizacją projektu wielkich, transkontynentalnych magistrali transportowych – Pasa i drogi. Macron krytykował wcześniej włoskie posunięcie twierdząc, że tego typu umowy powinny być uzgadniane na poziomie Unii Europejskiej a nie poszczególnych państw.

Czytaj także: Le Pen o krok za Macronem

france24.com/tvn24.pl/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz