W tym samym czasie w Korei Południowej będą przebywać wiceprezydent USA Mike Pence i szef parlamentu Korei Północnej Kim Yŏng Nam.
Wiceprezydent USA Mike Pence zatrzymał się we wtorek w Japonii podczas swojej podróży po Azji, w trakcie której pojawi się także na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczagu. Pence nie ma planów spotkania się z przedstawicielami Korei Północnej, którzy również przyjadą na Igrzyska, jednak nie wyklucza, że się z nimi spotka. – podała agencja Reutera.
W tym samym czasie, co Pence w Korei Południowej będzie przebywać delegacja KRLD na czele z szefem parlamentu Kim Yŏng Namem, najwyższym rangą politykiem północnokoreańskim, który przyjechał do południowego sąsiada od czasu wojny w latach 1950-53. Podczas lotu do Japonii Pence powiedział dziennikarzom, że nie jedzie na Igrzyska, aby rozmawiać z Koreańczykami z północy, ale jest otwarty na taką możliwość.
Prezydent Trump powiedział, że zawsze wierzy w rozmowy, ale nie zabiegałem o żadne spotkanie. Ale zobaczymy, co się stanie. – powiedział Pence. Jak pisze Reuters, amerykańska administracja zastrzegła później, by nie „odczytywać za dużo” z tego komentarza. „[Pence] nie jedzie do Korei Południowej na rozmowy. Nie ma zmiany polityki” – oświadczył Biały Dom.
Pence wziął ze sobą na Igrzyska ojca Otto Warmbiera, amerykańskiego studenta, który w ubiegłym roku po 17-miesięcznym uwięzieniu w Korei Północnej został przekazany Amerykanom w stanie śpiączki i wkrótce po tym zmarł.
Przypomnijmy, że odprężenie na Półwyspie Koreańskim nastąpiło po orędziu noworocznym przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, który wystąpił z ofertą dialogu wobec południowego sąsiada i zadeklarował wolę wysłania północnokoreańskiej delegacji na zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu. Zaproponował organizację pilnego spotkania przedstawicieli obu krajów w celu przedyskutowania udziału północnych Koreańczyków w igrzyskach. 9. stycznia br. na granicy w Panmundżomie doszło do pierwszych od dwóch lat rozmów przedstawicieli obu państw, na którym uzgodniono udział delegacji północnokoreańskiej w igrzyskach. Jednak Amerykanie oczekują od Korei Północnej nie tylko zmiany retoryki, ale także rezygnacji z jej programu nuklearnego i rakietowego.
CZYTAJ TAKŻE: Trump: gramy z Koreą Północną trudną partię pokera
Kresy.pl / Reuters
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!