USA przyjęły z rozczarowaniem podpisanie nowelizacji ustawy o IPN – wynika z oświadczenia amerykańskiej dyplomacji.

Departament Stanu USA opublikował we wtorek oświadczenie dla prasy amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona, w którym wyrażono rozczarowanie podpisaniem przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN i przyjęto do wiadomości przekazanie wprowadzonych zmian pod osąd Trybunału Konstytucyjnego. W oświadczeniu po raz kolejny zawarto niezgodną z faktami opinię, iż ustawa ogranicza wolność badań naukowych.

Stany Zjednoczone są rozczarowane, że prezydent Polski podpisał prawo, które nakłada sankcje karne za przypisywanie zbrodni nazistowskich polskiemu państwu. Rozumiemy, że ustawa ta zostanie skierowana do polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Uchwalenie tej ustawy wpływa niekorzystnie na wolność słowa i badania naukowe. – napisano w oświadczeniu Tillersona.

W dalszej części oświadczenia szef amerykańskiej dyplomacji powtórzył słowa, które znalazły się już w pierwszym amerykańskim komunikacie odnośnie nowelizacji, wówczas dopiero uchwalonej przez Sejm, o tym, iż sformułowania takie jak „polskie obozy śmierci” są raniące i zwodnicze, ale powinno się je zwalczać z poszanowaniem fundamentalnych wolności. „Wierzymy, że otwarta debata, badania naukowe i edukacja są najlepszymi środkami do przeciwstawiania się mylnym sformułowaniom” – uważa Tillerson.

Przypomnijmy, że w komunikacie tym znalazła się groźba pogorszenia stosunków między USA i Izraelem a Polską, jeśli zmiany wejdą w życie. W dzisiejszym komunikacie tych słów nie powtórzono.

Jak pisaliśmy wcześniej, pierwsze reakcje władz Izraela na decyzję Andrzeja Dudy były pozytywne. „Izrael odnotował, iż prezydent Andrzej Duda skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w celu uzyskania wyjaśnień i poprawek” – napisało izraelskie MSZ na Twitterze. W następnym wpisie napisano, że Izrael liczy “że w wyznaczonym do zakończenia obrad sądu [Trybunału Konstytucyjnego] czasie uda się nam uzgodnić zmiany i poprawki”.

CZYTAJ TAKŻE: Nieoficjalnie: USA i Polska prowadzą negocjacje ws. ustawy o IPN

Kresy.pl / state.gov

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. donald
  donald :

  The majority of 50,000 Poles imprisoned at Mauthausen-Gusen perished mostly in Gusen; 150,000 at Auschwitz, 20,000 at Sachsenhausen, 40,000 at Gross-Rosen; 17,000 at Neuengamme and 10,000 at Dachau. About 17,000 Polish women died at Ravensbrück. At Stutthof (east of Gdansk) died 65,000 Poles. … The total number of Polish nationals who met their deaths in the camps, prisons and places of detention inside and outside Poland exceeds 1,286,000.

 2. donald
  donald :

  Truth about Juden Polizei and Kapos is very important. Especially for Hasidim Jews since they were the primary victim of assimilated polish Jews : starved by them, collected in ghettos, watched and then handed over to Gestapo for their last trip to death camps. What I don’t understand is why hasidic Jews keep silent about their fate from hands of other Jews.

  • jwu
   jwu :

   @donald Dziwisz się ? Przecież to jest znane od dawna ,że badanie holocaustu jest zarezerwowane wyłącznie dla uczonych żydowskich.Gdyż uczeni innych krajów ,mogą nie być obiektywni.

 3. donald
  donald :

  Osobiscie uwazam ze Johnny Daniels ktory sie sprzeciwia eskhumacji w Jedwabnem jest agentem wplywy Amerykanskiego departamentu stanu-gdyby nim nie byl to nie atakowalby
  redaktora Ziemkiewicza ktory promuje ekshumacje w Jedwabnem. Panie Daniels…Polska to nie twoja bajka wiec jesli ci nie pasuje to jedz gdzie indziej a jezeli Polska ci pasuje to nie wtracaj sie w polityke historyczna.. Jedyna bronia za pomoca ktorej mozemy wygrac batalie na swiecie jest prawda. Jezeli ktos naprawde stawia Polske na pierwszym miejscu to bedzie dazyl do prowadzenia ekshumacji w Jedwabnem. Nalezy zaproponowac udzial historykom/archeologom zydowskim a jezeli odmowia to poprosic historykow wegierskich, iranskich, tureckich etc po to by opinie ekshumacji poszly w swiat szeroki i zeby byly bezstronne. Rozwalajac klamstwa Grossa ( co jest najbardziej prawdopodobnym rezultatem ekshumacji w Jedwabnem) bardzo oslabimy wszystkie te sily na swiecie ktore atakuja obecnie nasza Ojczyzne. Rozne artykuly o wygranych potyczkach ze zwolennikami Grossa sa naprawde zalosne. Bo co z tego ze wygrywamy jakas potyczke gdy w tym czasie przegrywany w innych miejscach na swiecie tych potyczek 50 ?

  Pis jest jak wielki patriota ktory musi jednak sluchac starszego czy tez wiekszego brata i jak ten patriota idzie na cmentarz to starszy brat mu mowi tak….tu mozesz kwiaty na grobach klasc a tu ( np Wolyn) lepiej nie kladz i lepiej zapomnij o nich,,,,tu tez lepiej nie kladz ( np ofiary kresow wschodnich za sowietow w latach 1939-1941) a jak juz koniecznie chcesz klasc to poloz kilka tylko nie mow ze razem z sowietami mordowali ich Obywatele Polscy pochodzenia Zydowskiego….
  A tu starszy brat mowi do Pisupatrioty kladz tyle kwiatow ile mozesz ( zolnierze wykleci) tylko prosze nie mow nikomu ze spora czesc z nich zginela z rak czy rozkazow obywateli Polskich czy Radzieckich pochodzenia Zydowskiego.

  Pis ma do wyboru byc ugrupowaniem patriotycznym lub pispatriotycznym.
  Mam nadzieje ze Pis wybierze patriotyzm.