Decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu i jednoczesnym skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy o IPN skomentowała izraelska dyplomacja.

Pierwsze reakcje na decyzję prezydenta Dudy w sprawie nowelizacji ustawy o IPN to wpisy na Twitterze, jakie pojawiły się na oficjalnym profilu izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przypomniano w nich o „obawach” jakie we władzach Izraela wzbudziła nowelizacja zakładająca karalność sformułowań o „polskich obozach koncentracyjnych/zagłady” czy obciążania narodu polskiego współodpowiedzialności za ludobójstwo jakiego na Żydach dokonała III Rzesza.

W pierwszych, zdawkowych komentarzach izraelski MSZ nie ukrywa satysfakcji z posunięcia polskiego prezydenta. „Izrael odnotował, iż prezydent Andrzej Duda skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w celu uzyskania wyjaśnień i poprawek” – napisali Izraelczycy. Tel Awiw nie ukrywa, że liczy na jak najszybszą zmianę zapisów ustawy o IPN zgodną ze swoimi postulatami. „Mamy nadzieję, że w wyznaczonym do zakończenia obrad sądu [Trybunału Konstytucyjnego] czasie uda się nam uzgodnić zmiany i poprawki” – napisano w kolejnym wpisie. Izraelski MSZ zaznaczył również, że oba państwa ponoszą „wspólną odpowiedzialność za prowadzenia badań oraz zachowanie pamięci o Holokauście”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nowelizacja ustawy o IPN jeszcze w czasie jej procedowania wywołała gwałtowny atak izraelskich polityków na Polskę, który rozwinął się w kampanię zniesławiania Polaków poprzez przypisywanie naszemu narodowi współodpowiedzialności za holocaust.  Polskę zniesławiał premier Binjamin Netanjahulider największej partii opozycyjnej Jair Lapid, poszczególni ministrowie. Izraelski rząd groził odwołaniem ambasador Azari z Warszawy, ale ta, w poniedziałkowym wywiadzie nie przewidywała swojego szybkiego wyjazdu do Tel Awiwu. Sama Azari wskazywała jeszcze jeden element wzmagający napięcia w stosunkach Izraela z Polską, to jest ustawę reprywatyzacyjną. Azari chce pełnej rekompensaty wartości przedwojennych nieruchomości dla potomków dawnych właścicieli.

onet.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz