Decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu i jednoczesnym skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy o IPN skomentowała izraelska dyplomacja.

Pierwsze reakcje na decyzję prezydenta Dudy w sprawie nowelizacji ustawy o IPN to wpisy na Twitterze, jakie pojawiły się na oficjalnym profilu izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przypomniano w nich o “obawach” jakie we władzach Izraela wzbudziła nowelizacja zakładająca karalność sformułowań o “polskich obozach koncentracyjnych/zagłady” czy obciążania narodu polskiego współodpowiedzialności za ludobójstwo jakiego na Żydach dokonała III Rzesza.

W pierwszych, zdawkowych komentarzach izraelski MSZ nie ukrywa satysfakcji z posunięcia polskiego prezydenta. “Izrael odnotował, iż prezydent Andrzej Duda skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w celu uzyskania wyjaśnień i poprawek” – napisali Izraelczycy. Tel Awiw nie ukrywa, że liczy na jak najszybszą zmianę zapisów ustawy o IPN zgodną ze swoimi postulatami. “Mamy nadzieję, że w wyznaczonym do zakończenia obrad sądu [Trybunału Konstytucyjnego] czasie uda się nam uzgodnić zmiany i poprawki” – napisano w kolejnym wpisie. Izraelski MSZ zaznaczył również, że oba państwa ponoszą “wspólną odpowiedzialność za prowadzenia badań oraz zachowanie pamięci o Holokauście”.

Nowelizacja ustawy o IPN jeszcze w czasie jej procedowania wywołała gwałtowny atak izraelskich polityków na Polskę, który rozwinął się w kampanię zniesławiania Polaków poprzez przypisywanie naszemu narodowi współodpowiedzialności za holocaust.  Polskę zniesławiał premier Binjamin Netanjahulider największej partii opozycyjnej Jair Lapid, poszczególni ministrowie. Izraelski rząd groził odwołaniem ambasador Azari z Warszawy, ale ta, w poniedziałkowym wywiadzie nie przewidywała swojego szybkiego wyjazdu do Tel Awiwu. Sama Azari wskazywała jeszcze jeden element wzmagający napięcia w stosunkach Izraela z Polską, to jest ustawę reprywatyzacyjną. Azari chce pełnej rekompensaty wartości przedwojennych nieruchomości dla potomków dawnych właścicieli.

onet.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply