Ja’ir Lapid, deputowany do izraelskiego parlamentu – Knesetu we wpisie umieszczonym na serwisie twitter zaatakował przyjęte prawo wprowadzające odpowiedzialność karną za mówienie o polskich obozach śmierci.

Według przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN, używanie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne” lub podobnych będzie zagrożone karą grzywny lub trzech lat więzienia.

Nowe prawo nie spodobało się deputowanemu do Knesetu Ja’irowi Lapidowi, który we wpisie na Twitterze stwierdził: Całkowicie potępiam nowe polskie prawo, które próbuje zaprzeczyć polskiemu współudziałowi w Holokauście. Został wymyślony w Niemczech, ale setki tysięcy Żydów zostało zamordowanych bez spotkania z niemieckim żołnierzem. Były polskie obozy śmierci i żadne prawo nie może tego zmienić.

Na wpis błyskawicznie zareagowała polska ambasada, która również na Twitterze napisała: Pańskie naganne twierdzenie pokazuje, jak bardzo potrzebna jest edukacja o Holokauście, nawet tutaj, w Izraelu. Ambasada podkreśliła także, że nowe prawo ma nie wybielać historii, a dbać o prawdę.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Lapid stwierdził w odpowiedzi, że jest synem ocalałego z Holokaustu. Moja babcia została zamordowana w Polsce przez Niemców i Polaków. Nie potrzebuję edukacji o Holokauście od was. Polityk zażądał również przeprosin ze strony polskiej ambasady.

ZOBACZ TAKŻE: „Nasze Słowo” promuje artykuł o „polskich obozach koncentracyjnych”

Przedstawiciele polskiej dyplomacji odnieśli się do meritum pierwszego wpisu pytając: W jaki sposób jest to związane z faktem, że podczas II wojny światowej obozy śmierci były niemieckie a nie polskie?

Kresy.pl / haaretz.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Sun Escobar
    Sun Escobar :

    Słuchałem wypowiedzi tej ambasador. Siedział tam grubiutki biskup, jeszcze brawo jej bił. Słuchałem też nowego szefa MON, jego nieudacznictwo poraża. Mówi, że powinniśmy edukować młodzież. Nic o hańbiących słowach tej żydówki z ambasady. Coś czuje, że Kaczyński i PIS przestraszy się żydów i ukraińców. Jeżeli tak, to mój głos ma PO.