Informację o nieoficjalnych negocjacjach ws. ustawy o IPN przekazało Polskie Radio powołując się na rzeczniczkę Departamentu Stanu USA.

W tweecie jakie zamieściło Polskie Radio 24 można było przeczytać, że rzecznik Departamentu Stanu USA poinformowała przed chwilą, że są prowadzone nieoficjalne bezpośrednie negocjacje między rządem USA a władzami polskimi. Nie chciała jednak wchodzić w szczegóły.

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert w czwartek skomentowała przyjęcie przez Senat nowelizacji ustawy o IPN. Śledzimy pilnie losy ustawy o IPN, ale nie komentujemy procesu legislacyjnego w Polsce – oznajmiła Nauert.

Nauert odwołała się również do wydanego wcześniej oświadczenia resortu dyplomacji USA. Zaapelowano w nim do polskiego rządu o ponowne rozważenie implikacji nowej ustawy dla „naszej zdolności do pozostania nadal realnymi partnerami”.

Wcześniej, w środę amerykański Departament Stanu opublikował oświadczenie, w którym czytamy: „Historia Holokaustu jest bolesna i złożona. Rozumiemy, że frazy takie, jak „polskie obozy śmierci” są niedokładne, wprowadzające w błąd i raniące. Obawiamy się jednak, że jeśli ten dokument wejdzie w życie, prawo to może poderwać wolność słowa i debaty akademickiej. Musimy wszyscy zwracać uwagę na to, by nie utrudnić dyskusji i komentarzy na temat Holokaustu. Wierzymy, że otwarta debata, badania i edukacja, są najlepszymi środkami powstrzymującymi niedokładne i raniące sformułowania”.

Na to oświadczenie zareagowała wicemarszałek Mazurek, która napisała na Twitterze: Oświadczenie Departamentu Stanu USA ws.ustawy o IPN opiera się na nieporozumieniu. Ustawa bowiem chroni Polaków przed pomówieniami i chroni prawdę. Departament Stanu jest w błędzie co do treści tej ustawy.

Kresy.pl / dorzeczy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. donald
  donald :

  Na temat drugiej wojny swiatowej i udzialu w niej Polakow, zachowania Zydow, zachowania obywateli Polskich Zydowskiego pochodzenia w holocauscie Obywateli etnicznie Polskich na ziemiach wschodnich w latach 1939-1941 jest tyle klamst ze po prostu Izrael boi sie prawdy. Prezydent Duda byc moze podpisze a byc moze nie. Jego zona jest corka obywatela Polskiego pochodzenia Zydowskiego pana Juliana Kornhausera. Z tego co wiem dobrego Poety i bardzo przyzwoitego czlowieka wiec prezydent Duda byc moze postawi wyzej interesy Zydowskie niz interesy Polskie. Jezeli ustawa nie bedzie podpisana ….jestem bardzo wdzieczny pan poslowi Czarneckiemu za nazwanie pani Rozy z domu Wozniakowskiej szmalcowniczka i jezeli bedzie zbiorka na prawnikow dla p.Czarneckiego to z przyjemnoscia sie doloze bo ta szmalcowniczka podala pana Czarneckiego do sadu.
  Powinnismy uzywac terminu szmalcownicy i stosowac ten termin do politykow ktorzy robia i chca robic polityke obrazac lub pozwalajac obrazac tych Polakow ktorzy juz bronic sie nie moga.

 2. donald
  donald :

  w latach 1941-1942 na dziesieciu zamordowanych obywateli Polskich dziewieciu bylo etnicznymi Polakami a tylko jeden byl pochodzenia Zydowskiego.
  zmienilo sie to w latach 1942-1945 kiedy na pieciu zamordowanych obywateli Polskich
  trzech bylo pochodzenia Zydowskiego a dwoch bylo Etnicznymi Polakami.

  Obywatele Polscy pochodzenia Zydowskiego brali aktywny udzial w holocauscie ludnosci etnicznie polskiej na terenach wschodnich w latach 1939-1941 kiedy to zostalo zamordowanych przez sowietow 500 tysiecy etnicznych Polakow i zeslanych nastepne dwa miliony z ktory pomiedzy pol miliona a milion umarlo z glodu, zimna i katorzniczej pracy do 1945 roku.

  Prosze wklejajcie ten powyzszy Post na inne portale. On wlasnie tlumaczy nagonke Izraelska na nas.

 3. donald
  donald :

  W ostatnich dniach wchodze na internetowa strone Jerusalem Post http://www.jpost.com
  Sporo jest wypowiedzi z ktorych wynika ze Izraelczycy sa dumni ze byli w sowieckiej armii i za sowieci wymordowali nas zbyt malo w rewanzu za ogrom zbrodni ktore dokonalismy na obywatelach Polskich pochodzenia Zydowskiego-to akurat przeczytalem tam 10 minut temu.
  jezeli znacie choc w stopniu srednim jezyk angielskim zapraszam na lekture tego co mysli o nas spora czesc obywateli Izraela na http://www.jpost.com

 4. donald
  donald :

  Ponizej zamieszczam moj post na http://www.jpost.com (Jerusalem Post) i bezposrednio dwie wypowiedzi po moja wypowiedzia mowiaca ze Obywatel Polski pochodzenia Zydowskiego p.Jurgiel bral udzial w zamordowaniu dziadka p.Pawla Kukiza a nastepnie wstapil do NKWD i dopilnowal by Ojciec p.Pawla Kukiza zostal wyslany na Syberie. Pisze takze ze drugi dziadek p.Pawla Kukiza zginal w Auschwitz oraz to ze Sowieci zamordowali na ziemiach wschodnich pol miliona etnicznych Polakow a nastepne dwa miliony wyslali przy duzej wspolpracy obywateli Polskich pochodzenia Zydowskiego na Sybir gdzie do konca wojny z powodu mrozu, glodu i katorzniczej pracy zginelo nastepne .5-1 milion etnicznych Polakow.
  Ponizsze posty sa dostepne na jpost.com a przynajmniej byly jeszcze 10 minut temu.

  Pawel Kukiz grandfather was caught and brought to NKWD by Mr. Jurgiel who was a Polish citizen of Jewish origin, there Mr Kukiz was murdured. Then Mr Jurgiel became member of NKWD and made sure that father of Mr Kukiz was sent to Siberia. During 1939-1942 in Poland under soviet occupation around 500,000 Polish Citizens of Polish Origin was killed by Soviets with the help of Polish Citizens of Jewish Origin another 2 millions were sent to Siberia were between half a milion and million of Polish Citizes of Polish origin lost their lives due to cold, hunger and hard labour.
  Pawel Kukiz is a leader of Kukiz 15 which has around 10 per cent voters support.

  9 Likes
  The Soviets knew that the Polish are going to betray them, so the NKVD spoke with the poles in a language that they are able to understand.

  tlumaczenie-Sowieci wiedzieli ze Polacy zamierzali ich zdradzic wiec NKWD “rozmawialo” z Polaczkami w jedynym jezyku w ktory byli w stanie zrozumiec.

  1 Like
  Whatever was done to you by my Russian Brothers is not enough to pay back for what you did to Jews. Poland the most vile place in Europe. And it was POLISH death camps

  tlumaczenie-Cokolwiek zostalo zrobione przez Moich Rosyjskich Braci ( w stosunku do Polakow) nie bylo wystarczajacy by “zaplacic” za to ( zbrodnie) ktore Polacy dokonali na Zydach. Polska jest najbardziej zlym miejscem w Europie. I to byly POLSKIE obozy smierci.

 5. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  To są jaja żeby departament stanu USA informował co się dzieje z polskimi przepisami. Zobaczycie przedłuży okres, nazwie to czasem na zastanowienie się. Prawda jednak będzie wyglądała boleśniej dla Polaków, przygotują w tym czasie ustawę pod żydów i ukraińców, chcą zyskać czas na uspokojenie nastrojów społecznych. Gdyby Duda chciał ją podpisać jasno by się wyraził, a widzę że połowę czasu TVP INFO przeprasza żydów za ustawę, tłumaczy się, bez mydła wchodzi im w 4 litery. To nie może się skończyć dobrze dla Polaków, mamy miękki rząd, miękkich polityków.