Amerykański Departament Stanu kolejny raz odniósł się do nowelizacji ustawy o IPN, przyjętej w nocy ze środy na czwartek przez Senat.

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert w czwartek odniosła się do przyjęcia przez Senat nowelizacji ustawy o IPN. – Śledzimy pilnie losy ustawy o IPN, ale nie komentujemy procesu legislacyjnego w Polsce – oznajmiła Nauert.

Rzeczniczka departamentu stanu odwołała się również do wydanego wcześniej oświadczenia resortu dyplomacji USA. Zaapelowano w nim do polskiego rządu o ponowne rozważenie implikacji nowej ustawy dla „naszej zdolności do pozostania nadal realnymi partnerami”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nauert wyjaśniła, że Departament Stanu niepokoją też napięcia między sojusznikami USA – Polską i Izraelem. Jednocześnie odmówiła odpowiedzi na pytanie, jakie ewentualne działania mogą rozważać władze USA w odniesieniu do polskiego rządu, jeśli nowelizacja ustawy o IPN ostatecznie wejdzie w życie. Powtórzyła tezy zawarte w komunikacie Departamentu Stanu ze środy, że USA zdają sobie sprawę, iż „historia Holokaustu jest bolesna i złożona” a konfrontacja z pewnymi aspektami historii jest trudna, jednak nie wolno ograniczyć debaty i wypowiadania się na temat Holokaustu.

PRZECZYTAJ: Departament Stanu USA grozi Polsce popsuciem relacji z Ameryką i Izraelem

– Rozumiemy, że frazy takie, jak „polskie obozy śmierci” są niedokładne, wprowadzające w błąd i raniące. Obawiamy się jednak, że jeśli ten dokument wejdzie w życie, prawo to może poderwać wolność słowa i debaty akademickiej. Musimy wszyscy zwracać uwagę na to, by nie utrudnić dyskusji i komentarzy na temat Holokaustu. Wierzymy, że otwarta debata, badania i edukacja, są najlepszymi środkami powstrzymującymi niedokładne i raniące sformułowania – napisano w oświadczeniu.

– Zachęcamy Polskę do rewaluacji swojego prawodawstwa w kontekście potencjalnego wpływu na zasadę wolności słowa i naszą zdolność do bycia efektywnymi partnerami – zaznaczono na zakończenie.

Przypomnijmy, że wcześniej w środę swoje oświadczenie wydali kongresmeni z Dwupartyjnego Zespołu ds. Zwalczania Antysemityzmu w amerykańskim Kongresie. Wysłali oni list do prezydenta Dudy z apelem o weto.

PRZECZYTAJ: Kompleks Izraela – kiedy sojusznik okazuje się wrogiem

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Dodatkowo, ustawa wprowadza kary za negowanie zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów i ukraińskie formacje kolaborujące z III Rzeszą. Umożliwia też penalizację bandryzmu w Polsce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jaki potwierdza, że Izrael naciska na Polskę ws. ustawy reprywatyzacyjnej

Interia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. budulaj
    budulaj :

    prosze szanownego USA, czy Polska jest krajem suwerennym i niezależnym, czy jest kolonia USA i Izraela, czy może jest zależna od nacji żydowskiej, bo jeśli nie jest zależna i wolna , demokratyczna, jak prawi zachód, to proszę ja Was , przestańcie się wpierdalać w nasze krajowe sprawy,nie prubójcie wykorzystywać nas finansowo /reprywatyzacja/ , kraj po wojnie odbudowaliśmy własną ciężką pracą i nikt nam w tym nie pomagał, więc w związu z tym nic nie mamy nikomu do oddania, a już i tak za waszymi gównianymi radami i żądaniami staliśmmy się z kraju przemysłowo- rolniczego , całkowitym rynkiem zbytu dła waszych , nieraz całkiem gównianych towarów , i prosze nas nie straszyć, wyszliśmy naprawdę z ruiny po wojnie, i jestem pewien , że teraz też damy sobie radę bez fałszywych sojuszników, którzy na dokładke ciagle próbują ćoiś nam dyktować i jeszce szntażować, a to tym a to owym, nie podoba się nasze ustawodawstwo?, to nie leżcie do nas, my do was też nie leziemy, i leżć nie będziemy, wjazd bez wiz do hameryki obiecują już co najmiej 25lat, i to zawsze wtedy , kiedy coś chcą namotać np kupcie nasz wojskowy złom, lub dojcie więcej pieniedzy na NATO. Walcie się, razem ze swoim Izraelem. Nigdy nie byłem nacjonalistą i antysemitą, wręcz odwrotnie, jestem zagorzałym lewicowcem, nie lewakiem, proszę nie mylić, ale w obecnych warunkach i sytuacji, nie wiem czy nie zmienię tych moich pogladów.