Patronem muzeum jest rodzina Ulmów, która w czasie wojny dała schronienie ośmiorgu Żydom.

Premier nie tylko zwiedzi muzeum, lecz również weźmie również udział w dyskusji na temat stosunków polsko-żydowskich. Rozmowa będzie dotyczyła sytuacji podczas II wojny światowej, jak i obecnej. Przewidziana jest obecność dziennikarzy zagranicznych.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej zostało otwarte w marcu 2016 roku.

“Jest to pierwsza w Polsce placówka muzealna zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas Zagłady. Wystawa główna pokazuje poznane i udokumentowane przypadki udzielania pomocy Żydom na terenie obecnego województwa podkarpackiego. W przyszłości MPRŻ swoim zainteresowaniem obejmie inne ziemie okupowanej Polski. Kładąc nacisk na współczującą i ofiarną postawę Polaków wobec cierpienia Żydów podczas II wojny światowej, nie zapomniano o niechlubnych aspektach w stosunkach polsko-żydowskich podczas okupacji niemieckiej. MPRŻ jest ważnym głosem w dyskusji na temat postawy Polaków wobec Zagłady. Wystawa dedykowana jest wszystkim, którym zależy na dialogu i wzajemnym szacunku i każdemu, kto zechce poznać cząstkę swojej lokalnej historii, opowiedzianej na tle tragicznych wydarzeń, których doświadczyła Polska i Europa w czasie II wojny światowej” – informuje strona internetowa muzeum.

Przypomnijmy, że wczoraj wieczorem premier oświadczył: “Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy. Śmierć i cierpienie w obozach koncentracyjnych były wspólnym doświadczeniem Żydów, Polaków i innych narodów. Chcemy walczyć z kłamstwem oświęcimskim w każdej jego postaci. Obozy, w których wymordowano miliony Żydów, nie były polskie”.

Premier odnosząc się bezpośrednio do zarzutów, jakie strona izraelska wysnuwa w trakcie konfliktu stwierdził: “Nigdy nie będziemy ograniczać wolności debaty o Holokauście” – dodał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kompleks Izraela – kiedy sojusznik okazuje się wrogiem

Kresy.pl / Rzeczpospolita