Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, w kontekście nowelizacji ustawy o IPN przyznał, że strona izraelska od dłuższego czasu interweniuje u polskich władz ws. ustawy reprywatyzacyjnej. Izrael nie chce, żeby weszła ona w życie, albo żeby umożliwiała zwrot nieruchomości lub wypłatę 100 proc. rekompensaty.

We wtorek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki na antenie Radia Plus przyznał, że Izrael od dłuższego czasu interweniuje u polskich władz ws. ustawy reprywatyzacyjnej. Działania w tej kwestii podejmowała m.in. ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari.

Przeczytaj: Ambasador Izraela o swojej wypowiedzi: to była decyzja Netanjahu

– Od roku przyjmuję przedstawicieli ambasady Izraela z protestami przeciw ustawie reprywatyzacyjnej, w tym również panią ambasador – powiedział Jaki odpowiadając na pytanie, czy ustawa reprywatyzacyjna jest konsultowana z Izraelem. Zaznaczył, że nie może zdradzić szczegółów, „natomiast rzeczywiście ta ustawa nie budzi zadowolenia Izraela”.

Na pytanie, czy Izraelowi zależy na tym, by ta ustawa nie weszła w życie Jaki odpowiedział:

–  Izraelowi zależy albo na tym, żeby ustawa reprywatyzacyjne nie weszła w życie, albo żeby weszła w formie gdzie płaci się 100 proc. i najlepiej oddaje się nieruchomości w naturze, na co nie możemy się zgodzić.

Przeczytaj: Winnicki o roszczeniach żydowskich: MSZ przyznaje, że na Polskę od lat wywierany jest nacisk ze strony rządów USA i Izraela

Wiceminister sprawiedliwości odniósł się również do ostatnich reakcji Izraela na nowelizację ustawy o IPN. Zapewnił, że politycy PiS nie planują wprowadzać do niej żadnych zmian.

– Muszę powtórzyć słowa rzecznik Beaty Mazurek, że nie będzie żadnych zmian w ustawie, bo uważam, że ten przepis jest dobrze napisany. Najlepszym dowodem na to jest, że przez 1,5 roku nikt nie zaproponował innych zapisów – powiedział Jaki. Dodał też, ze sytuacja, w której państwo polskie miałoby za każdym razem pytać się poszczególnych ambasad, czy zgadzają się na uchwalenie przez Sejm polski nowego prawa, wskazuje na „myślenie kolonialne”.

Izrael i USA naciskają na Polskę

Przypomnijmy, że MSZ w odpowiedzi na interpelację złożoną przez posła Roberta Winnickiego, lidera Ruchu Narodowego przyznał, że na Polskę od lat wywierany jest nacisk ze strony rządu USA, jak i Izraela, w kwestii wielomiliardowych żądań środowisk żydowskich wobec Polski. W połowie grudnia ub. roku Winnicki zwrócił się z zapytaniem do MSZ w związku ustawą Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST) Act of 2017, przegłosowaną w amerykańskim Senacie. Zaznaczano,  że dokument ten otwiera drogę do przejęcia przez żydowskie organizacje tzw. mienia bezspadkowego. Chodzi tu głównie o znajdujące się w Polsce nieruchomości państwowe, które są dziś własnością samorządu  terytorialnego lub skarbu państwa. Ustawa została przyjęta przez Senat USA 12 grudnia. Po zatwierdzeniu przez amerykański parlament trafi do podpisu na biurko prezydenta Donalda Trumpa.

W rozmowie z portalem Kresy.pl poseł Winnicki zwracał uwagę, że „te ustawy zobowiązują Departament Stanu USA do wspierania roszczeń „niezrekompensowanych ocalałych”, czyli osób pochodzenia żydowskiego ocalałych z Holokaustu lub ich spadkobierców”. – Otwiera to drogę do wielomiliardowych żądań wobec Polski – mówił lider Ruchu Narodowego. Dodał, że ustawa zobowiązująca Departament Stanu do wspierania wszelkich roszczeń jest szczególnie groźna.

Wiceminister Bartosz Cichocki w imieniu MSZ odpowiedział na pytania Winnickiego. MSZ przyznał wówczas, że „problematyka reprywatyzacyjna pojawia się na agendzie polsko-amerykańskiego i polsko-izraelskiego dialogu politycznego (z różną częstotliwością) od dłuższego czasu”. W tej sprawie przedstawiciele strony polskiej rozmawiali m.in. z żydowskimi organizacjami działającymi w USA, a także przedstawicielami amerykańskiej administracji, Kongresu USA oraz reprezentantami władz Izraela. Powodem był brak uchwalenia przez Polskę ustawy reprywatyzacyjnej, w związku z czym „wskazywano m.in. na negatywny wpływ nie uregulowania powyższej kwestii dla szeroko rozumianego wizerunku Polski na świecie”.

Lider RN uważa, że MSZ potwierdza w swojej odpowiedzi, że od lat kwestie potencjalnych roszczeń żydowskich są przedmiotem rozmów zarówno polsko-amerykańskich, jak i polsko-izraelskich rozmów na szczeblu międzyrządowym.

– To oznacza, że od lat na Polskę wywierany jest nacisk. Zarówno ze strony rządu USA, jak i Izraela – mówi Winnicki. – Co wydaje się szczególnie groźne w obecnej sytuacji geopolitycznej, w której obecny rząd postawił wszystko na relacje z Amerykanami. (…)  wpływowe w Stanach Zjednoczonych lobby żydowskie ma o wiele mocniejszą pozycję i jest w stanie wręcz stosować szantaż wobec Polski.

Zdaniem posła, pikanterii dodaje tej sprawie temat żądań reparacji wojennych od Niemiec. Uważa, że poruszenie go latem ub. roku przez PiS, na czele z Jarosławem Kaczyńskim, nie było przypadkiem.

Przeczytaj więcej: Winnicki o roszczeniach żydowskich: MSZ przyznaje, że na Polskę od lat wywierany jest nacisk ze strony rządów USA i Izraela

Radio Plus / dorzeczy.pl / wpolityce.pl / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. donald
  donald :

  Dla informacji zamieszcze komentarze ktore sa pod artykulem w Jerusalem Post (jpost.com) na temat Polakow
  1.
  Orange Pin

  Olive Battery
  11h

  poland stay just exactky where they deserve, the sewer of eurotrash
  Reply
  Share
  14 Likes

  2.What exactly did poles do for us, besides show hate and cruelty.
  Reply
  Share
  1 Like

  3. 7 000 good poles helped and 30 million helped the germans or did nothing….
  Good statistics
  Reply
  Share
  3 Likes

  4.The Foreign Ministry announced that its director-general, Yuval Rotem, will lead Israel’s team to talks with the Poles, but no date for a first meeting has been set.”

  If Israel caves to the Polaks, then it is no Jewish state but a Hebrew speaking Portugal. Israel … we are watching! Don’t you dare cave to the crimes against Polish Jews committed by the Polish nation, a nation that killed more Jews than Na zis.
  Reply
  Share
  9 Likes

  6.Being silent for almost 6 years during WW2 is complicity. Poland is guilty.
  Reply
  Share
  16 Likes

  7.
  Campus Maximus

  Leader

  Green Cocktail
  7hEdited

  Here’s an old screen shot of what the Neo-NAZl Juan Juan had say about what he thinks of Jewish folks on Facebook. :*(
  “How much do you think a can of Jew meat would sell for?”
  www .flickr. com/photos/60898564@N02/9710937665
  .
  Juan Juan is a Neo-NAZl who comes from Poland.
  CurrentAfter centuries of pogroms, as soon as the germans invaded, Poland changed its inbred anti-semitistic attitude and formed the “We love all Jewish people who are all welcome in Poland” – or perhaps I have it wrong. 🙁
  Reply
  Share

  ly, Poland has a significant Neo-NAZl problem going on in their country.
  8.

 2. donald
  donald :

  I jeszcze kilka komentarzy pod artykulem w Jerusalem Post komentujacym slowa prezydenta Andrzeja Dudy.

  Wybralem te najbardziej negatywne komentarze. Jest tez sporo pozytywnych komentarzy ze strony Izraelczykow a takze widac ze sporo Polakow sie tam loguje I dyskutuje prezentujac fakty.
  Jest jednakze spora grupa Izraelczykow ktorzy uwazaja ze Polacy I Niemcy ( to to samo) i uwazaja nas za swojego rodzaju podludzi.
  Chcialbym zeby Ministerstwo Spraw Zagranicznych monitorowalo strony anglojecznych publikacji Izraelskich, prostowalo klamstwa i interweniowalo w sprawie tych postow ktore obrazaja prezydenta RP, narod polski i Polakow.

  1.After centuries of pogroms, as soon as the germans invaded, Poland changed its inbred anti-semitistic attitude and formed the “We love all Jewish people who are all welcome in Poland” – or perhaps I have it wrong. 🙁
  Reply
  Olive Anchor
  4h

  2.
  There is a reason that most of the death camps were in Poland, and that is that after 2000 years of Jew hatred by Polish Catholics, they were happy to help the Nazis murder Jews. As Yitzchak Shamir, who father was murdered in a pogrom in Poland after the war was over, said, The Poles drink in anti-Semitism with their mother’s milk.
  Reply
  Share

  Share

  3.Has Any polish ever spoke a truth, those poles, re worst than n@zis ?????
  Reply
  Share
  10 Likes

  Orange Pin

  Purple Helmet
  12hEdited
  polish where a Happy partners of the n@zis in the Holocaust/Shoa of the Must Human People Worldwide
  Reply
  Share
  6 Likes

  BlueSeas

  Leader

  Purple Helmet
  11h
  There alcoholics
  Reply
  Share
  3 Likes