Nowy Rok przyniósł serię pojednawczych gestów, które dają nadzieję na obniżenie napięcia między oboma państwami koreańskimi.

Korea Północna ponownie otworzy przejście graniczne w Panmundżomie na linii demarkacyjnej między oboma państwami koreańskimi – poinformowało w środę południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia. Agencja dpa nazwała to oznaką ocieplenia lodowatych w ostatnim czasie stosunków pomiędzy Seulem a Pjongjangiem.

Przejście graniczne w Panmundżomie było zamknięte od 2016 roku z powodu wzrostu napięcia wywołanego północnokoreańskimi próbami nuklearnymi i rakietowymi. W poniedziałkowym orędziu noworocznym przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wystąpił także z ofertą dialogu wobec południowego sąsiada i zadeklarował wolę wysłania północnokoreańskiej delegacji na zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu.

Udział Korei Północnej w Zimowych Igrzyskach byłby dobrą okazją do zademonstrowania jedności narodu [koreańskiego]. Życzymy, aby Igrzyska były sukcesem. – mówił w orędziu Kim Dzong Un proponując organizację pilnego spotkania przedstawicieli obu krajów w celu przedyskutowania udziału północnych Koreańczyków w igrzyskach. Jak pisze PAP, południowokoreański prezydent Mun Dze In przyjął życzliwie ofertę Kima, jednak zastrzegł, że poprawa relacji jest uzależniona od rozwiązania sprawy północnokoreańskiego programu nuklearnego. Wcześniej Mun Dze In opowiadał się za zaproszeniem delegacji Korei Północnej na igrzyska, widząc w tym gwarancję bezpieczeństwa imprezy, która ma odbyć się w lutym tego roku. Chciał także odłożenia na czas po igrzyskach kolejnych wspólnych z USA manewrów wojskowych.

Oferta rozmów między obiema Koreami spotkała się także z zadowoleniem Chin i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że podczas swojego wystąpienia, Kim Dzong Un oświadczył także, że dzięki północnokoreańskiemu programowi atomowemu, Waszyngton nigdy nie będzie mógł rozpocząć wojny jądrowej przeciw temu państwu. Odpowiedział mu na Twitterze prezydent USA Donald Trump. „Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un właśnie oświadczył, że przycisk nuklearny jest na jego biurku przez cały czas. Może tak ktoś z tego wycieńczonego i głodującego reżimu wyjaśniłby mu, że ja też mam przycisk atomowy, ale jest on znacznie większy i potężniejszy. I mój przycisk działa!” – napisał Trump.

Kresy.pl / PAP / dpa
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz