Otto Warmbier, amerykański student zwolniony w tydzień temu w stanie śpiączki z północnokoreańskiego więzienia, zmarł wczoraj w szpitalu w Cincinnati.

Dwudziestodwulatek przebywał w więzieniach w Korei Północnej od 17 miesięcy. Według władz KRL-D Warmbier został aresztowany w styczniu 2016 roku za próbę przywłaszczenia plakatu propagandowego, który zabrał z hotelu, w którym przebywał w czasie wycieczki. W marcu 2016 roku sąd skazał go na 15 lat ciężkich robót. Wkrótce po skazaniu Warmbier wpadł w śpiączkę. Według oficjalnej wersji przedstawianej przez Koreańczyków stało się to po zażyciu tabletki nasennej po tym, gdy zatruł się jadem kiełbasianym. Jego rodzinę poinformowano, że Warmbier znajduje się w śpiączce dopiero kilka dni przed zwolnieniem. Oficjalnym powodem zwolnienia studenta były „względy humanitarne”. Wiadomo, że o jego uwolnienie starała się nowa amerykańska dyplomacja.

PRZECZYTAJ: Korea Płn. zwolniła z więzienia Amerykanina będącego w śpiączce od 15 miesięcy

Według lekarzy ze szpitala w Cincinnati Amerykanin nie wykazywał oznak rozumienia mowy ani nie miał świadomości, gdzie przebywa. Nie robił żadnych zamierzonych ruchów, nie wykazywał świadomego zachowania, chociaż oddychał samodzielnie. Amerykańscy lekarze, którzy go badali, nie stwierdzili żadnych śladów zatrucia jadem kiełbasianym. Rodzina studenta utrzymuje, że jego stan był wynikiem tortur, które przeszedł w północnokoreańskim więzieniu. Wcześniej amerykańskie media podawały, że według źródeł w amerykańskim wywiadzie Warmbier był w więzieniu regularnie bity. Bezpośredniej przyczyny jego śmierci dotąd nie podano.

Prezydent USA Donald Trump złożył kondolencje rodzinie Otto Warmbiera i potępił „brutalność reżimu Korei Północnej, którego ostatnią ofiarę opłakujemy”.

Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson powiedział, że Stany Zjednoczone uważają Koreę Północną za odpowiedzialną za „niesprawiedliwe uwięzienie” Warmbiera i zażądał zwolnienia trzech innych obywateli USA, którzy przebywają w północnokoreańskich więzieniach.

Grupa Young Pioneer Tours, z którą Otto Warmbier pojechał na wycieczkę do Korei Północnej, ogłosiła, że rezygnuje z organizowania wyjazdów do tego kraju.

CZYTAJ TAKŻE:
Kolejny obywatel USA zatrzymany w Korei Północnej
Korea Północna grozi USA “supermocnym uderzeniem prewencyjnym”

Kresy.pl / Reuters / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply