Korea Północna tłumaczy się, że Otto Warmbier wpadł w śpiączkę po zażyciu pigułki na zatrucie pokarmowe. Jego rodzinę poinformowano, że znajduje się on w śpiączce dopiero tydzień temu.

Otto Warmbier, amerykański student zwolniony z więzienia i przekazany Amerykanom dwa dni temu w stanie śpiączki przez władze Korei Północnej był „brutalizowany i terroryzowany” przez północnokoreański reżim – powiedział dzisiaj na konferencji prasowej jego ojciec.

Zwolnienie Warmbiera było możliwe dzięki wysiłkom administracji Donalda Trumpa. Przebywa on obecnie w szpitalu w Cincinati. Rzeczniczka szpitala poinformowała, że jego stan jest „stabilny” pomimo „poważnego urazu neurologicznego”. Amerykańscy lekarze mają dzisiaj wieczorem podać więcej szczegółów na temat stanu studenta.

Według władz KRL-D 22-letni obecnie Otto Warmbier został aresztowany w styczniu 2016 roku za próbę przywłaszczenia plakatu propagandowego, który zabrał z hotelu, w którym przebywał w czasie wycieczki. W marcu 2016 roku skazano go na 15 lat łagru.

Jak się okazało, wkrótce po skazaniu Warmbier wpadł w śpiączkę. Według oficjalnej wersji przedstawianej przez Koreańczyków stało się to po zażyciu pigułki na zatrucie pokarmowe. Jego rodzinę poinformowano, że Otto Warmbier znajduje się w śpiączce dopiero tydzień temu.

Niedowierzanie. Nie mogłem usiąść. Nie wiem, co to znaczy być w szoku, ale jestem pewien, że w nim byłem. – powiedział ojciec Warmbiera na konferencji prasowej. Jak mówił, stało się jasne, że zwolnienie jego syna nie było aktem dobrej woli. Wcześniej władze KRL-D ogłosiły, że Warmbier został zwolniony ze „względów humanitarnych”.

Jak podaje Reuters z powołaniem na New York Times, według źródeł w amerykańskim wywiadzie Warmbier był regularnie bity w północnokoreańskim więzieniu.

Senator z Ohio Rob Portman nazwał postępowanie władz Korei Północnej „odrażającym”. „Teraz wiemy, dlaczego nie dawali dostępu konsulowi [do Warmbiera]” – powiedział Portman w telewizji Fox News.

Ojciec studenta chwalił administrację Trumpa za wysiłki poczynione w celu zwolnienia jego syna. Pytany, czy poprzednia administracja zrobiła w tym celu wystarczająco dużo, powiedział: „rezultaty mówią same za siebie”.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejny obywatel USA zatrzymany w Korei Północnej

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply