Donald Trump skomentował rozwój konfliktu związanego z północnokoreańskim programem jądrowym. Przy okazji zasugerował, że Rosja łamie sankcje nałożone na Koreę Północną.

W wywiadzie udzielonym w środę agencji Reutera prezydent USA Donald Trump narzekał, że Rosja pomaga Korei Północnej unikać międzynarodowych sankcji dostarczając jej ropę naftową. Chwalił natomiast Chiny.

Rosja nie pomaga nam w ogóle, jeśli chodzi o Koreę Północną. – mówił. – W czym Chiny pomagają, w tym Rosja przeszkadza. Innymi słowy, Rosja rekompensuje część tego, co robią [dla utrzymania embarga-red.] Chiny. – mówił Trump.

PRZECZYTAJ: Chiny wstrzymują wymianę handlową z Koreą Północną

Jak pisze Reuters, w grudniu pojawiły się doniesienia, płynące ze źródeł w służbach wywiadowczych krajów Europy Zachodniej, że w ostatnich miesiącach Rosja przynajmniej trzykrotnie wysłała Korei Północnej tankowce łamiąc sankcje. Rosja zaprzeczała tym doniesieniom.

Trump powtórzył, że zasiadłby do rozmów z Kim Dzong Unem, ale nie jest pewny, czy rozmowy doprowadziłyby do rozwiązania problemu. Nie chciał także powiedzieć, czy w jakikolwiek bezpośredni sposób komunikował się już z przywódcą Korei Północnej. Oskarżał swoich poprzedników – Obamę, Clintona i Busha jr. o to, że nie powstrzymali północnokoreańskiego programu jądrowego.

Sądzę, że zdali sobie sprawę, że będą musieli zostawić to prezydentowi, który dostał najwięcej punktów w teście – żartował nawiązując do opublikowanych ostatnio wyników jego testu neuropsychologicznego, w którym dostał maksymalną liczbę punktów.

PRZECZYTAJ: Trump gotowy na rozmowę telefoniczną z Kim Dzong Unem

Mówiąc o sposobie rozwiązania tego konfliktu Trump wyraził nadzieję, że zakończy się on w pokojowy sposób, „ale jest bardzo możliwe, że nie”. Pytany o wzmocnienie amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej potwierdził, że są prowadzone nie tylko takie działania, ale także wzmacnianie środków ofensywnych. Nie chciał jednak ujawnić, czy USA rozważają ograniczony atak prewencyjny na Północną Koreę. „Gramy bardzo, bardzo trudną partię pokera i nie chcemy ujawniać wszystkich kart” – mówił.

Amerykański prezydent wyraził także wątpliwość, by Korea Północna dysponowała już możliwością rakietowego uderzenia w terytorium USA, o czym mówiły północnokoreańskie władze. „Jeszcze do tego nie doszli, ale są blisko. Z każdym dniem coraz bliżej” – mówił Trump.

CZYTAJ TAKŻE: Trump do Kim Dzong Una: mój przycisk nuklearny jest znacznie większy – i działa!

Kresy.pl / Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply