Kat Czerniakowa patronem ulicy na Ukrainie

Przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego poinformował w poniedziałek, że Rada Miasta Nikopol zmieniła nazwę  jednej z ulic na cześć Petra Diaczenko, który uczestniczył w tłumieniu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie.

Eduard Dolinski, przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych, że Rada Miasta Nikopol zmieniła nazwę  jednej z ulic na cześć Petra Diaczenko, który uczestniczył w tłumieniu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie.

Decyzja została ogłoszona na stronie internetowej miasta 1 marca.

Zobacz też: Błędy, przemilczenia, wiedza z Wikipedii – Żurawski vel Grajewski broni banderowskiego hasła

Diaczenko podczas drugiej wojny światowej współpracował z frakcjami melnykowców i banderowców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. We wrześniu 1943 zorganizował Legion Wołyński (31. Schutzmannschafts-Bataillon), który brał udział w zbrodniach na Polakach, Żydach i Ukraińcach. Diaczenko brał udział w tłumieniu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie, we wrześniu 1944 walczył z Armią Krajową w Puszczy Kampinoskiej. Za walki z Armią Czerwoną w rejonie Drezna został odznaczony Krzyżem Żelaznym.

O tym, że Legion Wołyński walczył z powstańcami na Czerniakowie piszą Jarosław Gdański, autor książki dotyczącej wschodnich formacji armii niemieckiej, i Hubert Kuberski, autor pracy „Sojusznicy Hitlera”, w artykule pt. „Legenda o własowcach”, opublikowanym w „Rzeczypospolitej” z 31 lipca 2004 r. Oddział ten walczył także z 9. Pułkiem Piechoty 3. DP im. Traugutta 1. Armii WP, który spieszył na pomoc powstańcom, a następnie brał udział w operacji „Sternschuppe” (27-30 września) przeciwko zgrupowaniu Armii Krajowej w Puszczy Kampinoskiej. Legionem Wołyńskim, którego żołnierze brali uprzednio udział w rzeziach Polaków na Wołyniu (1943-44), dowodził płk Petro Diaczenko, przedwojenny oficer kontraktowy Wojska Polskiego.

Diaczenko w 2015 roku decyzją ukraińskiego parlamentu został uczczony na szczeblu państwowym.

W 2023 roku w obwodzie iwano-frankiwskim członkowie rady miejskiej Kałusza podjęli decyzję o zmianie nazwy ośmiu ulic. Ulica Czerniachowskiego (generała Armii Czerwonej, odpowiedzialnego m.in. za tzw. obławę augustowską) otrzymała nazwę Dmytra Palijiwa, członka SS Galizien.

Nowy patron ulicy, który urodził się w pobliżu Kałusza, był podczas swojego życia członkiem różnych ukraińskich organizacji narodowych i nacjonalistycznych, a tym jawnie faszystowskiego Frontu Jedności Narodowej. W II RP zasiadał w Sejmie z ramienia UNDO, był także więziony. Podczas II wojny wstąpił do SS Galizien, gdzie służył w stopniu Hauptsturmführera (kapitana). Zginął w 1944 roku w bitwie pod Brodami.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    No ale tusk mówi że trzeba wspierać “braci” ukraińców a duda mówi ze nazizm na ukrainie to wymysł ruskiej propagandy.A jak im nie wierzyć,obaj prawdomówni,czyż nie?I oczywiście mamy być rusofobami bo inaczej to “zdrada stanu” .U nas 99% polityków i dziennikarzy moze grać bez castingu w serialu “głupi i głupszy”