Wileńscy Polacy oddali hołd Powstańcom Warszawskim

1 sierpnia, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, wileńscy Polacy z inicjatywy Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej oddali hołd powstańcom na Górze Trzech Krzyży w Wilnie. Z okazji rocznicy nakręcono też specjalny teledysk do „Marszu Mokotowa”, popularnej piosenki powstańczej.

Polacy z Wilna z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczcili pamięć powstańców, włączając się w akcję Godzina „W”. W ten sposób łączą się z Polakami w Warszawie i innych polskich miastach, którzy punktualnie o godz. 17:00 zatrzymują się na symboliczną minutę, by w ciszy upamiętnić powstańców.

Wilnianie oddali w czwartek hołd powstańcom na Górze Trzech Krzyży. W ubiegłym roku po raz pierwszy wyszła z tą inicjatywą Wileńska Młodzież Patriotyczna. Wówczas spotkało się to z dużym odzewem, przez co w tym roku akcję powtórzono.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

„Zebrani minutą ciszy oraz wspólną modlitwą uczcili poległych w powstaniu. Razem z Ewą Szturo zaśpiewali także kilka piosenek powstańczych” – relacjonuje portal Wilnoteka, który zamieścił bogatą relację fotograficzną z tego wydarzenia.

Ponadto, dla upamiętnienia 75. rocznicy Powstania Warszawskiego wileńscy Polacy nagrali teledysk, w którym zaśpiewali jedną z najpopularniejszych piosenek Powstania – „Marsz Mokotowa”. Utwór wykonali znani na Litwie polscy działacze społeczni: wiceprezes Związku Polaków na Litwie Edward Trusewicz, przedstawiciel Fundacji Pamięci Narodowej Jarosław Szostko, aktor Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie – Teatr STUDIO Edward Kiejzik, a także uczennica polskiej Szkoły imienia Szymona Konarskiego w Wilnie Gerda Šišackaitė. Aranżacji utworu dokonał zespół pieśni i tańca „Ojcowizna”, którzy są też wykonawcami. Zdjęcia kręcono m.in. w podwileńskim lesie, na placu Katedralnym w Wilnie, i na scenie słynnego Teatru na Pohulance.

– My, Polacy, setki lat mieszkający tu, w Wilnie, nie mogliśmy nie schylić czoła przed naszymi bohaterskimi Rodakami. Chcieliśmy też pokazać, że wileńscy Polacy pamiętają o tym potężnym zrywie wyzwoleńczym warszawiaków i są dumni z przynależności do wielkiego polskiego narodu. Stąd i zrodził się pomysł – „wileńskiego” wykonania powstańczej piosenki – powiedział autor pomysłu, dziennikarz Paweł Kobak, cytowany przez portal L24.lt. Dodał, że celem nie było klasyczne wykonanie, ale koncepcja „wileńscy Polacy w hołdzie Powstaniu Warszawskiemu”. – Chcieliśmy pokazać, że my, tu w Wilnie, pamiętamy o ofierze powstańców – mówił Kobak.

wilnoteka.lt / l24.lt/ Kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz