Korespondent Polskiego Radia w USA poprosił prezydenta Donalda Trumpa o przesłanie do Polaków w rocznicę Powstania Warszawskiego. W odpowiedzi usłyszał pochwały dla Polaków za to, że budują instalację wojskową dla USA, w całości za swoje pieniądze.

W czwartek korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, Marek Wałkuski, zapytał prezydenta USA Donalda Trumpa przesłanie do Polaków z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

– Mam dużo szacunku dla Polski. Wiem, że Polacy mnie lubią, a ja lubię ich. Wkrótce wybieram się do Polski już wkrótce – powiedział Trump, po czym dodał:

– Wiem, że oni budują instalację wojskową, w którą sami inwestują wszystkie pieniądze, za którą zapłacą w 100 procentach. Budują coś bardzo miłego dla Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj: Tysiąc żołnierzy USA więcej i utworzenie eskadry dronów. Prezydenci Duda i Trump podpisali deklarację o współpracy obronnej

Wypowiedź amerykańskiego prezydenta była coraz szerzej rozpowszechniana w mediach społecznościowych, wzbudzając liczne komentarze – w dużej części krytyczne. Sam Wałkuski również to skomentował, ale skupił się na tym, że Trump w zasadzie nie powiedział nic o samym powstaniu. Jego zdaniem, w przypadku Amerykanów nie powinno to dziwić:

„Moim zdaniem ta wypowiedz nie świadczy, że Polska jest dla prezydenta USA mało ważna a raczej o niewielkiej wiedzy Amerykanów o Powstaniu Warszawskim. Często spotykam się z tym, że nic o nim nie słyszeli albo mylą je z Powstaniem w Gettcie. Dotyczy to także osób wykształconych”.

Czytaj także: W Warszawie uczczono 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego [+VIDEO]

Zobacz: Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Powstania Warszawskiego [+VIDEO/+FOTO]

W połowie czerwca br. podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych, w czasie wspólnej konferencji prasowej prezydent Trump wymieniał to, co uzgodnił z prezydentem Polski – z perspektywy interesów USA. Ujawnił m.in. wartość kontraktów na import LNG z Ameryki.

– Polska wkrótce zapewni bazę i infrastrukturę wspierającą militarną obecność około tysiąca amerykańskich żołnierzy. Polski rząd zbuduje te projekty bez żadnych kosztów dla Stanów Zjednoczonych. Polski rząd za to zapłaci – powiedział wówczas Trump. Podziękował też polskim władzom za rozwijanie wspólnego bezpieczeństwa. Pochwalił też Polskę za jej zaangażowanie w NATO, w tym za przeznaczanie ponad 2 proc. PKB na obronność. Prezydent USA wyraził też zadowolenie z zamiaru zakupu przez Polskę 32 nowoczesnych myśliwców F-35.

Andrzej Duda ze swojej strony przede wszystkim dziękował Trumpowi i koncentrował się na historii.

Przypomnijmy, że podczas wizyty w Białym Domu, prezydent Andrzej Duda podpisał z prezydentem Donaldem Trumpem deklarację, według której USA planują zwiększyć „w najbliższej przyszłości” swoją obecność wojskową w Polsce o około 1000 dodatkowych żołnierzy. Trump nie wykluczył, że mogą oni zostać przeniesieniu do naszego kraju z Niemiec. W Polsce ma też powstać m.in. eskadra dronów MQ-9.

Czytaj więcej: Trump na konferencji z Dudą: mam nadzieję, że Polska będzie mieć wspaniałe relacje z Rosją [+VIDEO]

Wczoraj Donald Trump mówił też, że domaga się od Niemiec, Francji i innych państw europejskich przyjęcia 2500 swoich obywateli, którzy walczyli po stronie dżihadystów z Państwa Islamskiego, a zostali schwytani przez wojska USA. „Jeśli ich nie przyjmą to prawdopodobnie będziemy musieli wypuścić ich do Europy” – zagroził.

Twitter.com / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. KazimierzS
  KazimierzS :

  @tagore – Gdy po raz pierwszy Konrad Mazowiecki ściągał obce wojska do Polski, to przekazał im Ziemię Chełmińską w dzierżawę – przy zachowaniu całości swoich książęcych prerogatyw. Przynajmniej tak właśnie ów nasz książę był przekonany.

 2. Tutejszym
  Tutejszym :

  Niemcy obawiają się strat finansowych z tyt. przesunięcia wojsk amerykańskich na wschód.
  Na tej bazie dużo więcej zarobimy niż zapłacimy.
  Jest to posunięcie typowo anty niemieckie, dlatego szwaby tak bardzo się denerwują.
  Dla nas jest to strategiczna inwestycja.