Korespondent Polskiego Radia w USA poprosił prezydenta Donalda Trumpa o przesłanie do Polaków w rocznicę Powstania Warszawskiego. W odpowiedzi usłyszał pochwały dla Polaków za to, że budują instalację wojskową dla USA, w całości za swoje pieniądze.

W czwartek korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, Marek Wałkuski, zapytał prezydenta USA Donalda Trumpa przesłanie do Polaków z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

– Mam dużo szacunku dla Polski. Wiem, że Polacy mnie lubią, a ja lubię ich. Wkrótce wybieram się do Polski już wkrótce – powiedział Trump, po czym dodał:

– Wiem, że oni budują instalację wojskową, w którą sami inwestują wszystkie pieniądze, za którą zapłacą w 100 procentach. Budują coś bardzo miłego dla Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj: Tysiąc żołnierzy USA więcej i utworzenie eskadry dronów. Prezydenci Duda i Trump podpisali deklarację o współpracy obronnej

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wypowiedź amerykańskiego prezydenta była coraz szerzej rozpowszechniana w mediach społecznościowych, wzbudzając liczne komentarze – w dużej części krytyczne. Sam Wałkuski również to skomentował, ale skupił się na tym, że Trump w zasadzie nie powiedział nic o samym powstaniu. Jego zdaniem, w przypadku Amerykanów nie powinno to dziwić:

„Moim zdaniem ta wypowiedz nie świadczy, że Polska jest dla prezydenta USA mało ważna a raczej o niewielkiej wiedzy Amerykanów o Powstaniu Warszawskim. Często spotykam się z tym, że nic o nim nie słyszeli albo mylą je z Powstaniem w Gettcie. Dotyczy to także osób wykształconych”.

Czytaj także: W Warszawie uczczono 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego [+VIDEO]

Zobacz: Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Powstania Warszawskiego [+VIDEO/+FOTO]

W połowie czerwca br. podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych, w czasie wspólnej konferencji prasowej prezydent Trump wymieniał to, co uzgodnił z prezydentem Polski – z perspektywy interesów USA. Ujawnił m.in. wartość kontraktów na import LNG z Ameryki.

– Polska wkrótce zapewni bazę i infrastrukturę wspierającą militarną obecność około tysiąca amerykańskich żołnierzy. Polski rząd zbuduje te projekty bez żadnych kosztów dla Stanów Zjednoczonych. Polski rząd za to zapłaci – powiedział wówczas Trump. Podziękował też polskim władzom za rozwijanie wspólnego bezpieczeństwa. Pochwalił też Polskę za jej zaangażowanie w NATO, w tym za przeznaczanie ponad 2 proc. PKB na obronność. Prezydent USA wyraził też zadowolenie z zamiaru zakupu przez Polskę 32 nowoczesnych myśliwców F-35.

Andrzej Duda ze swojej strony przede wszystkim dziękował Trumpowi i koncentrował się na historii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że podczas wizyty w Białym Domu, prezydent Andrzej Duda podpisał z prezydentem Donaldem Trumpem deklarację, według której USA planują zwiększyć „w najbliższej przyszłości” swoją obecność wojskową w Polsce o około 1000 dodatkowych żołnierzy. Trump nie wykluczył, że mogą oni zostać przeniesieniu do naszego kraju z Niemiec. W Polsce ma też powstać m.in. eskadra dronów MQ-9.

Czytaj więcej: Trump na konferencji z Dudą: mam nadzieję, że Polska będzie mieć wspaniałe relacje z Rosją [+VIDEO]

Wczoraj Donald Trump mówił też, że domaga się od Niemiec, Francji i innych państw europejskich przyjęcia 2500 swoich obywateli, którzy walczyli po stronie dżihadystów z Państwa Islamskiego, a zostali schwytani przez wojska USA. „Jeśli ich nie przyjmą to prawdopodobnie będziemy musieli wypuścić ich do Europy” – zagroził.

Twitter.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz