W Warszawie uczczono 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego [+VIDEO]

Wielotysięczny tłum zebrał się o godzinie 17. na Rondzie Dmowskiego w Warszawie, by uczcić 75. rocznicę rozpoczęcia powstania warszawskiego. W całym mieście zabrzmiały syreny.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, o 17., w powstańczą godzinę “W”, w Warszawie włączono na minutę syreny miejskiego i wojewódzkiego systemu alarmowania. Na dźwięk syren zatrzymywali się przechodnie a także pojazdy, których kierowcy dodatkowo włączali klaksony. Tysiące ludzi z biało-czerwonymi flagami wyległo na Rondo Dmowskiego. Wielu zapaliło przyniesione ze sobą race. Wielu ludzi spontanicznie gromadziło się w innych miejscach Warszawy, w tym na placu Zamkowym pod kolumną Zygmunta III Wazy. Po ustaniu syren śpiewano Mazurka Dąbrowskiego i wznoszono okrzyki na cześć powstańców.

Przedstawiciele władz państwowych oraz władz Warszawy w godzinę “W” zebrali się pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach. Obecni byli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szefowa MSWiA Elżbieta Witek a także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Obecny był także biskup polowy WP Józef Guzdek, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz weterani i wielu warszawiaków. Po minucie ciszy, odśpiewaniu hymnu państwowego i hejnału Warszawy złożono wieńce. Jak pisze PAP, uroczystości pod pomnikiem były kulminacyjnym momentem dzisiejszych obchodów.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda uczcił ofiary rzezi na Woli składając kwiaty przy tablicy pamiątkowej w pobliżu skrzyżowania ul. Wolskiej i al. Prymasa Tysiąclecia. W swoim przemówieniu nazwał tę zbrodnię “wielkim ludobójstwem, o którym przez lata PRL-u właściwie nic nie mówiono”. Ofiary rzezi Woli uhonorował także przebywający z wizytą w Polsce szef niemieckiego MSZ Heiko Maas składając wraz ze swoim polskim odpowiednikiem Jackiem Czaputowiczem wieńce pod pomnikiem Ofiar Rzezi Woli. Oficjalne uroczystości odbyły się także m.in. przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. Wzięły w nich udział władze Sejmu z wicemarszałkiem Ryszardem Terleckim na czele, władze Warszawy, powstańcy i mieszkańcy stolicy.

Po godz. 17.30 z ronda Dmowskiego wyruszył Marsz Powstania Warszawskiego organizowany przez środowiska narodowe.

CZYTAJ TAKŻE: Powstanie Warszawskie

Kresy.pl / PAP / interia.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    (…)prezydent Andrzej Duda (…) swoim przemówieniu nazwał tę zbrodnię „wielkim ludobójstwem, o którym przez lata PRL-u właściwie nic nie mówiono”. Mówiono panie Duda, mówiono. Mówiono też prawdę rezunach zza rzeki, którzy tak “dzielnie” spisali się na Woli i nie tylko. A dzisiaj o tym sza! by nie urazić przypadkiem jakże “wrażliwych” sumień post banderowskich nazistów.