Rolnicy protestowali w Warszawie przeciw sytuacji na rynku rolnym [+VIDEO]

W piątek ulicami Warszawy przeszli rolnicy, którzy protestowali przeciwko niskim, ich zdaniem, cenom skupu produktów rolnych. – podała Polska Agencja Prasowa.

Organizatorem demonstracji było Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw – Unia Warzywno-Ziemniaczana. Dołączyli się do niej także Związek Sadowników RP i rolnicze OPZZ. Oprócz producentów owoców i warzyw protestowali producenci mleka i hodowcy trzody chlewnej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

791 PLN    (3.59%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak ocenił szef Unii Warzywno-Ziemniaczanej Michał Kołodziejczak, do Warszawy przyjechało dzisiaj kilka tysięcy rolników. Skarżyli się oni, że przetwórnie oferują im zbyt niskie ceny skupu owoców i warzyw. Ich zdaniem jest to efekt monopolistycznych praktyk stosowanych przez zakłady przetwórcze. Oczekują oni od rządu zdecydowanych działań w tej kwestii.

– Protestujemy przeciwko bezsilności państwa, od którego nie chcemy jałmużny, ale tylko spełnienia swoich podstawowych funkcji, w tym kontroli nad monopolistycznymi praktykami, których nie jesteście w stanie wykazać i nie wykażecie – napisali organizatorzy protestu w liście do premiera – Żarty się skończyły! Żądamy zmian i wprowadzimy je, skoro wy nie potraficie lub nie chcecie tego zrobić. Mamy prawo żyć godnie, mamy prawo sprzedawać dobre polskie produkty za godziwą cenę i zdrowo żywić polskie społeczeństwo – uważają rolnicy.

Rolnicy zapewnili, że na dzisiejszym proteście się nie skończy. Zapowiedzieli, że 6. sierpnia przekażą premierowi listę swoich postulatów i oczekują, że rząd się do nich odniesie.

Jak podawano jeszcze przed rozpoczęciem demonstracji, uczestnicy protestu zebrali się na placu Konstytucji, skąd planowali przejście ulicami Piękną i Alejami Ujazdowskimi pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Przypomnijmy, że organizator dzisiejszej demonstracji rolników Michał Kołodziejczak, zwrócił tydzień temu uwagę opinii publicznej na skandaliczny projekt rozwoju uprawy malin na Ukrainie finansowany ze środków polskiego MSZ.

Kresy.pl / PAP

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. vader213
    vader213 :

    Przepraszam pana Petra Poroszenkę, pana Igora Isajewa, pana Andrzeja Deszczycę i pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród litewski, za ich publiczne znieważenie w internecie z powodu przynależności narodowej a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publiczne nawoływanie do przestępstwa na ich szkodę i publiczne pochwalanie przestępstwa. Przepraszam również panią Marię Przełomiec i panią Róże Thun za publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa na ich szkodę. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, iż tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.