70 proc. polskich produktów w sklepach, „nie” dla Zielonego Ładu, polityczna emerytura dla posłów 65+ - to część z postulatów zaprezentowanych na konwencji AGROunii.

W sobotę w teatrze Palladium w Warszawie odbyła się konwencja Agrounii, ruchu społeczno-politycznego Michała Kołodziejczaka. Na widowni byli m.in. Piotr Ikonowicz i Jan Śpiewak. W jej trakcie zaprezentowano zarys programu, opartego na sześciu postulatach.


Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w piątek, że żołnierze Wielkiej Brytanii i Estonii przybyli już do Polski. (więcej…)


Prezydent RP wydał postanowienie w sprawie zgody na pobyt komponentu Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz komponentu Sił Zbrojnych Republiki Estońskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. (więcej…)


Mark Brzezinski, nominowany na nowego ambasadora USA w Polsce wystąpił przez Komisją Spraw Zagranicznych amerykańskiego Senatu.

Relacja z wysłuchania Brzezinskiego przez senatorów pojawiła się w czwartek na portalu TVP Info. W jego trakcie nie zabrakło ideologicznych deklaracji ze strony Brzezinskiego. "Będę kontynuował promocję naszych wspólnych zobowiązań, by wspierać fundamentalne swobody i praworządność jako niezbędne dla demokracji i centralne dla relacji USA–Polska" - podkreślił wagę kwestii ideologicznych dyplomata.

Występując w Senacie Brzezinski położył szczególny nacisk na kwestie "bezstronnego sądownictwa, niezależnych mediów i poszanowania praw człowieka dla wszystkich, w tym osób LGBTQI+ i członków innych mniejszości". Twierdził, że będzie podejmował te kwestie w kontaktach z władzami Polski ponieważ "Ameryka jest za równością".


Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch utrzymała długoterminowy rating kredytowy Rosji w walucie obcej na poziomie inwestycyjnym „BBB” z perspektywą stabilną.

"Rating Rosji na poziomie BBB jest wspierany przez stabilny poziom zewnętrznej równowagi fiskalnej i najniższy poziom długu publicznego w stosunku do PKB w grupie porównawczej" - podała agencja w komunikacie.


Według opinii rzecznika Trybunału Sprawiedliwości UE, tzw. mechanizm warunkowości „pieniądze za praworządność” jest zgodny z unijnymi traktatami i proponuje oddalenie skarg Polski i Węgier w tej sprawie. „To przed czym przed rokiem przestrzegaliśmy staje się faktem” - komentuje wiceminister Kaleta.

W czwartek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Manuel Campos Sanchez-Bordona, wydał opinię, według której należy oddalić skierowane do TSUE skargi rządów Polski i Węgier dotyczące tzw. systemu warunkowości. Chodzi o mechanizm, który oficjalnie ma służyć do „ochrony budżetu UE w przypadku naruszeń zasad państwa prawnego”.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest