W środę Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymała Bartosza Kramka, prezesa zarządu spółki konsultingowej Silk Road Biuro Analiz i Informacji oraz przewodniczącego Rady Fundacji Otwarty Dialog – informuje PAP w oparciu o komunikat Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

Bartosz K. usłyszy zarzuty poświadczenia nieprawdy, co do wykonania przez spółkę usług konsultingowych w 46 fakturach VAT wystawionych na rzecz 11 zagranicznych przedsiębiorców, na łączną kwotę około 5,3 mln zł, a także ukrycia przestępnego pochodzenia tych środków finansowych poprzez ich przelanie m.in. na rzecz Fundacji Otwarty Dialog oraz innych ustalonych podmiotów. Zarzuty obejmują działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Lublinie Karol Blajerski przekazał PAP.

Bartosz Kramek to przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog oraz prezes zarządu Silk Road Biuro Analiz i Informacji Sp. z o.o.

O Fundacji Otwarty Dialog pisaliśmy wielokrotnie na łamach naszego portalu. Już w 2018 roku ABW podjęła śledztwo względem wspomnianego podmiotu. Śledztwo było prowadzone z powodu wyników kontroli, która wykazała, że środki wpłacane do fundacji przez firmę szefa rady fundacji Bartosza Kramka, Silk Road Biuro Analiz i Informacji, mogły pochodzić z innych źródeł, niż oficjalnie deklarowane.

Zobacz także: Sponsor Fundacji Otwarty Dialog skazany na dożywocie

Ludmiła Kozłowska, szefowa Fundacji otwarty Dialog, została 14 sierpnia 2018 r. wydalona z terytorium Unii Europejskiej, co było spowodowane wpisaniem jej przez Polskę do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS). Wpis został wykonany przez szefa Urzędu ds. Cudzoziemców. Było to spowodowane tajną opinią Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jako przyczynę wydalenia podano względy obronności i bezpieczeństwa.

Kozłowska przebywa obecnie w Brukseli. W marcu 2019 roku Belgia zignorowała alert na temat szefowej kontrowersyjnej Fundacji Otwarty Dialog zamieszczony przez polskie władze w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) i przyznała jej prawo pobytu. Gazeta Wyborcza, która wówczas o tym poinformowała, nazwała ten fakt „porażką rządu PiS”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Fundacja, która chciała obalić rząd PiS, dostała wsparcie z ambasady USA

Alert dotyczący Kozłowskiej jako pierwsze zignorowały Niemcy, które we wrześniu 2018 r. przyznały jej krótkoterminową wizę, by mogła wystąpić w Bundestagu, gdzie mówiła o „łamaniu praworządności” w Polsce. Później podobnie postąpiły władze Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii.

Kozłowska otrzymała w ubiegłym roku pięcioletnią belgijską kartę pobytu uprawniającą ją do podróżowania po całej strefie Schengen.

Przypomnijmy, że mąż Ludmiły Kozłowskiej Bartosz Kramek w lipcu 2017 roku przedstawił „plan na obalenie rządu PiS” na wzór ukraińskiego Majdanu.

„Same protesty i apele nie wystarczą, dlatego konieczne jest natychmiastowe powzięcie nadzwyczajnych i stanowczych działań opartych na idei obywatelskiego nieposłuszeństwa. Nikt nie chce Majdanu i rozlewu krwi w Polsce, ale eskalacja napięcia każe brać niemal każdy, dotąd niewyobrażalny scenariusz pod uwagę – i być na niego gotowym. Jednocześnie czerwona linia dla nas musi być bardzo wyraźna: to agresja, przemoc i krew. Czy dla rządu również? Tego nie wiemy” – pisał Kramek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Jak Dobra Zmiana na własnej piersi hodowała Otwarty Dialog [RAPORT]

Czytaj też: Konfederacja: europosłowie PIS lobbowali za głównym sponsorem Fundacji Otwarty Dialog [+VIDEO]

Przypomnijmy, że w rozmowie z portalem Kresy.pl prof. Włodzimierz Osadczy zwracał uwagę na początki działalności w Polsce późniejszej szefowej Fundacji Otwarty Dialog, Ludmiły Kozłowskiej oraz związki współzałożyciela Fundacji, Iwana Szerstiuka, z pierwszym rządem PiS, w tym z ówczesnym ministrem Adamem Lipińskim.

Zobacz także: Fundacja Otwarty Dialog donosiła na Kresy.pl do ABW [+DOKUMENTY]

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz