Fundacja, która chciała obalić rząd PIS, dostała wsparcie z ambasady USA

Kontrowersyjna Fundacja Otwarty Dialog otrzymała od ambasady USA grant o wartości 71 tys. zł. Chodzi o projekt „Demokratyczny Fitness”. Prezes fundacji – Ludmiła Kozłowska – znajduje się w polskim, krajowym wykazie osób niepożądanych. Kilka lat temu przedstawiciele fundacji nawoływali do obalenia rządu PIS i organizowania „Majdanu nad Wisłą”.

Kontrowersyjna Fundacja Otwarty Dialog otrzymała grant o wartości 71 tys. zł od ambasady USA. Chodzi o projekt „Demokratyczny Fitness” – poinformowała fundacja w poniedziałek. Prezes fundacji – Ludmiła Kozłowska – znajduje się w polskim, krajowym wykazie osób niepożądanych. Jak pisaliśmy, w 2017 roku przedstawiciele fundacji nawoływali do obalenia rządu PIS i organizowania „Majdanu nad Wisłą”.

Na stronie fundacji czytamy o projekcie, którego dotyczy grant ambasady USA. „Celem projektu jest wzmacnianie rozumienia wartości i procesów demokratycznych oraz partycypacji obywatelskiej. Szczególny nacisk w jego ramach zostanie położony na działania edukacyjne w obszarze praworządności, w tym trójpodziału władzy i niezależności sądownictwa. Jego start zaplanowany jest na wrzesień 2020 r.” – czytamy na stronie fundacji.

Podkreślono, że jest on skierowany do uczniów szkół średnich w Polsce.

„Szczególny nacisk w jego ramach zostanie położony na działania edukacyjne w obszarze praworządności, w tym trójpodziału władzy i niezależności sądownictwa” – czytamy.

Program ma ruszyć we wrześniu bieżącego roku.

W związku z programem fundacja otrzymała grant o wartości 87 tysięcy złotych (z czego 71 tysięcy stanowi dofinansowanie z funduszy Departamentu Stanu USA).

Podkreślono, że wykładowcami zajęć prowadzonych w ramach projektu będą m.in. były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek oraz rzecznik Stowarzyszenia „Themis” Dariusz Mazur.

„Tocząca się w ostatnich latach dyskusja na temat zmian w sądownictwie dodatkowo uwypukliła braki w rozumieniu podstawowych wartości i mechanizmów demokratycznych, w szczególności w obszarze praworządności” – napisano na stronie fundacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Sponsor Fundacji Otwarty Dialog skazany na dożywocie

Ludmiła Kozłowska, szefowa Fundacji otwarty Dialog, została 14 sierpnia 2018 r. wydalona z terytorium Unii Europejskiej, co było spowodowane wpisaniem jej przez Polskę do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS). Wpis został wykonany przez szefa Urzędu ds. Cudzoziemców. Było to spowodowane tajną opinią Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jako przyczynę wydalenia podano względy obronności i bezpieczeństwa.

Kozłowska przebywa obecnie w Brukseli. W marcu 2019 roku Belgia zignorowała alert na temat szefowej kontrowersyjnej Fundacji Otwarty Dialog zamieszczony przez polskie władze w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) i przyznała jej prawo pobytu. Gazeta Wyborcza, która wówczas o tym poinformowała, nazwała ten fakt „porażką rządu PiS”.

Alert dotyczący Kozłowskiej jako pierwsze zignorowały Niemcy, które we wrześniu 2018 r. przyznały jej krótkoterminową wizę, by mogła wystąpić w Bundestagu, gdzie mówiła o „łamaniu praworządności” w Polsce. Później podobnie postąpiły władze Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii.

Portal „Onet” informuje, że Kozłowska dostała w środę pięcioletnią belgijską kartę pobytu uprawniającą ją do podróżowania po całej strefie Schengen.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że mąż Ludmiły Kozłowskiej Bartosz Kramek w lipcu 2017 roku przedstawił „plan na obalenie rządu PiS” na wzór ukraińskiego Majdanu.

„Same protesty i apele nie wystarczą, dlatego konieczne jest natychmiastowe powzięcie nadzwyczajnych i stanowczych działań opartych na idei obywatelskiego nieposłuszeństwa. Nikt nie chce Majdanu i rozlewu krwi w Polsce, ale eskalacja napięcia każe brać niemal każdy, dotąd niewyobrażalny scenariusz pod uwagę – i być na niego gotowym. Jednocześnie czerwona linia dla nas musi być bardzo wyraźna: to agresja, przemoc i krew. Czy dla rządu również? Tego nie wiemy” – pisał Kramek.

Zobacz także: Jak Dobra Zmiana na własnej piersi hodowała Otwarty Dialog [RAPORT]

Czytaj też: Konfederacja: europosłowie PIS lobbowali za głównym sponsorem Fundacji Otwarty Dialog [+VIDEO]

Przypomnijmy, że w rozmowie z portalem Kresy.pl prof. Włodzimierz Osadczy zwraca uwagę na początki działalności w Polsce późniejszej szefowej Fundacji Otwarty Dialog, Ludmiły Kozłowskiej oraz związki współzałożyciela Fundacji, Iwana Szerstiuka, z pierwszym rządem PiS, w tym z ówczesnym ministrem Adamem Lipińskim.

Zobacz także: Fundacja Otwarty Dialog donosiła na Kresy.pl do ABW [+DOKUMENTY]

odfoundation.eu / wiadomosci.onet.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz