Ukraińskie państwowe biuro konstrukcyjne „Łucz” opublikowało nagranie wideo z testów systemu przeciwpancernych pocisków kierowanych Korsar, z trafieniami w cele różnych typów.

Na przedstawionym nagraniu pokazano, jak ppk Korsar z niemal stuprocentową dokładnością trafiają w różne cele. Widać m.in. efektywne i bardzo celne trafienie rakiety w czołg czy ścianę z bloków.

Ukraiński serwis „Defense Express” przypomina, że pod koniec czerwca br. na jednym poligonów w obwodzie czernichowskim miały miejsce testy zdawczo-odbiorcze rakiet różnego typu, m.in. RK-3K z tandemową głowicą kumulacyjną i RK-3OF z głowicą odłamkowo-wybuchową, dla lekkiego systemu przeciwpancernego kal. 107 mm Korsar. Uczestniczyli w nich badacze z Państwowego Naukowo-Badawczego Instytutu Testowania i Certyfikacji Uzbrojenia i Sprzętu Wojskowego (DNDI WS OWT).

Media zaznaczają też, że system „Korsar” jest używany przez ukraińską armię dość krótko, od 2017 roku, ale zdążył już potwierdzić swoją skuteczność w warunkach bojowych. Bronią tą interesuje się też „dość szerokie grono klientów zagranicznych”, z których część zamówiła łącznie kilkaset zestawów Korsar z tysiącami rakiet.

Według analiz ukraińskich wojskowych, na podstawie wykorzystania broni określili, że liczba trafień przy strzelaniu z systemu Korsar sięga 90 procent, podczas gdy w przypadków starszych ppk, z czasów radzieckich, było to 50-60 procent.

Przypomnijmy, że polski, lekki system przeciwpancerny Pirat opracowano przy współpracy z CRW Telesystem-Mesko Sp. z o.o., Wojskową Akademią Techniczną oraz ukraińską firmą DKKB Łucz, czyli producentem systemu ppk Korsar, z którego wywodzi się system Pirat. W przeciwieństwie do systemu ukraińskiego, w przypadku Pirata wystrzeliwany pocisk naprowadzany jest nie w wiązce lasera, ale na promień lasera odbity od celu. Dzięki temu, wyrzutnia nie musi być zintegrowana z laserowym podświetlaczem celu (LPC), więc operator wyrzutni i operator LPC mogą znajdować się w innych miejscach. Co więcej, ten pierwszy nie musi widzieć celu i wystarczy mu wiedzieć, w jakim kierunku odpalić pocisk. Ponadto, po wystrzeleniu pocisk może uderzyć w cel od góry, atakując pojazdy opancerzone tam, gdzie są słabiej chronione. Wystarczy także podświetlenie celu w końcowej fazie lotu pocisku.

Czytaj więcej: „Dziennik Zbrojny”: polski system ppk Pirat będzie gotowy do produkcji w 2021 roku?

Defence-ua.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply