Rosjanie mogą wznowić dostawy ropy rurociągiem „Przyjaźń” dopiero od 9. czerwca

W czwartek w Warszawie odbyło się spotkanie firm odpowiadających za produkcję oraz logistykę ropy naftowej poprzez rurociąg „Przyjaźń” oraz rafinerii odbierających surowiec tą drogą. – poinformował PERN, polski lider logistyki naftowej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm z Rosji, Polski i Niemiec. Uzgodniono na nim, że dostawy dobrej jakościowo ropy poprzez rurociąg „Przyjaźń” zostaną wznowione najwcześniej 9. czerwca.

Jak podano w komunikacie PERN, wznowienie dostaw surowca z Rosji od 9. czerwca przez pierwszą nitkę rurociągu „Przyjaźń” jest możliwe pod warunkiem uzyskania potwierdzenia reklamacji złożonych przez rafinerie niemieckie i polskie. Rosjanie przedstawili plan oczyszczenia nitki do tego czasu. Wszystkie trzy nitki rurociągu mają zostać oczyszczone do 1. lipca. W tym czasie PERN będzie dostarczał klientom ropę o stężeniu chlorków organicznych zgodnym z normami jakościowymi.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak twierdzi PERN, „przyjęte rozwiązania oznaczają, że polski system przesyłowy w ciągu najbliższych pięciu miesięcy zostanie w pełni oczyszczony”.

Według agencji Interfax w warszawskich rozmowach udział wzięli m.in. przedstawiciele rosyjskiego „Transnieftu” oraz polskich firm PERN, Orlen i Lotos. Powołując się na swoje źródła Interfax podaje, że na spotkaniu uzgodniono, że sprawa rekompensaty za złą jakościowo ropę naftową będzie rozpatrywana oddzielnie od decyzji mających na celu wznowienie dostaw ropy poprzez rurociąg „Przyjaźń”.

Dzisiejsze spotkanie było już trzecim na temat wznowienia dostaw ropy w ciągu 4 tygodni. Poprzednie odbyły się w Mińsku i Bratysławie. Następne rozmowy zaplanowano na 3. czerwca w Moskwie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak obiecywał, że dostawy ropy naftowej do Polski poprzez rurociąg Przyjaźń zostaną wznowione w ostatni poniedziałek. Tak się nie stało i we wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski wezwał rosyjskie ministerstwo energetyki do podjęcia natychmiastowych działań w tym kierunku. Jednocześnie uspokojono, że dostawy paliw na rynek krajowy są niezagrożone – polski sektor naftowy przerabia ropę dostarczaną  przez Naftoport oraz uwalnianą przez ministerstwo z zapasów obowiązkowych.

Jak pisaliśmy, pod koniec kwietnia br. przerwano dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń”. Powodem było poinformowanie przez białoruski koncern Biełnieftiechim o „gwałtownym pogorszeniu” jakości ropy dostarczanej rurociągiem. Obok Białorusi, także Polska, Ukraina i Węgry wstrzymały pobór rosyjskiej ropy. Około pięć milionów ton tego surowca zostało zanieczyszczonych związkami chloroorganicznymi. Rosyjski wymiar sprawiedliwości doprowadził już do aresztowania zarządzających trzema mniejszymi firmami dostarczającymi surowiec Transniefcie, podejrzanych o wtłoczenie do systemu zanieczyszczonego surowca.

Kresy.pl / pern.pl / Interfax

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz